Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü

0262 321 56 35

mustafacevher@kocaeli.bel.tr

Ailelere afet bilinci eğitimi veriliyor

Tarih: 25 Ocak, 2014
a a a

Kocaeli, 17 Ağustos 1999 depreminde büyük acılar yaşamıştı. Bu acılardan ders alan ve afetler yaşanmadan önce gerekli tedbirlerin alınmasına önem veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, afet bilincini geliştirmek amacıyla toplumu bilgilendiren çalışmalar yapıyor. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi Eğitim Hizmetleri tarafından Büyükşehir Meclis Salonu’nda Afet Bilinci eğitimi gerçekleştirildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan Birey ve Aile için Afet Bilinci eğitimi, özellikle aileler, ev hanımlarını ve çocukları kapsıyor. Evlerde daha çok vakit geçiren ev hanımlarını bilinçlendirilerek, afet karşısında zararın en aza indirilmesi planlanıyor.

İLK AŞAMASI BAŞLADI

Birey ve Aile için Afet Bilinci eğitiminin ilk aşaması Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Sivil savunma uzmanı Mevlüt Şen tarafından verilen eğitimin ilk bölümünde Kocaeli’de oluşabilecek deprem, sel, heyelan risklerini içeren bilgilendirme gerçekleşti. Proje kapsamında ‘’afete hazırlık aşaması, zarar azaltma aşaması, etki analizi, müdahale, iyileştirme ve yeniden yapılandırma’’ konularında katılımcılara bilgi aktarıldı.