Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

            1969 yılında Kocaeli’nin Derince ilçesinde dünyaya geldi. Derince Turgut Reis İlkokulu, İzmit İmam Hatip Lisesi, İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu.

            1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1995 ve 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi´nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı.

            2002 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Anabilim Dalı Yrd. Doçent kadrosuna atandı. 2007 yılında bölüm başkan yardımcılığı görevine getirildi. ‘Makro iktisat’ bilim alanındaki çalışmaları ile 2013 yılında doçent unvanını aldı.  Ekonomik krizler ve istikrar politikaları alanında projeler hazırladı.

            2005-2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde danışman olarak görev aldı. Büyükşehir Belediyesi ve Su Kanal İdaresinin Stratejik Planını hazırladı. 2007 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcısı, 2014 yılında Genel Sekreter olarak görev aldı. 2017 yılının haziran ayında Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı onayı ile atandığı Bilecik Valiliği'ni Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına kadar sürdürdü.

           31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen BÜYÜKAKIN, 5 yıllık kente hizmetlerinin ardından 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçiminde de halkın teveccühü ile yeniden seçilerek Kocaeli'ye hizmet etmeye devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Başkanı Takip Edin
Web site http://www.tahirbuyukakin.com/
Facebook https://www.facebook.com/tahirbuyukakin
Twitter https://twitter.com/tahirbuyukakin


ESER ve HİZMETLER

“Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık ve en güzelini hak ediyor.”