Ağır Engelli Nakdi Destek Programı

Ekonomik durumu yeterli olmayan ağır engelli raporu bulunan bireylere her ay düzenli olarak destek sağlayan programdır.

Ağır Engelli Nakdi Destek Programı

Program kapsamında verilecek desteğin miktar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmekte ve yıllara göre değişkenlik göstermektedir.

Yapılan sosyal inceleme sonucunda Değerlendirme Kurulu tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler faydalanabilir.

Hanede yaşayan 18 yaş üstü bireyler SGK Hizmet Dökümü- Provizyon Belgesi (E-devlet üzerinden ve SGK Müdürlüklerinden temin edilebilir.), Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Sağlık Kurulu Heyet Raporu (Tam Bağımlı veya Ağır Engelli İbareli) ile Çözüm Masalarına ve Sosyal İletişim Merkezlerine (SİM) başvuru yapabilmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi; sosyal inceleme sonrasında hazırlanan rapor doğrultusunda Değerlendirme Kurulu tarafından yapılmaktadır. Yapılan sosyal incelemeler aynı adreste ikamet ettiği belirlenen tüm bireyleri kapsamaktadır.

 

Başvuruların Sonuçlanması

Değerlendirme Kurulu tarafından alınan kararlar bireylerin telefonlarına ‘SMS’ yoluyla bildirilmektedir.

 

Esaslar

Sosyal yardımlardan öncelikle dezavantajlı grupta yer alan(hasta, yaşlı, engelli, dul, yetim, öksüz) bireylerin faydalandırılması esastır.
Serbest çalıştığını beyan eden bireylerin aylık gelirleri, meslek gruplarının piyasa ücretleri baz alınarak hesaplanır.
Hanede eğitimini ve askerlik hizmetini tamamlamış, sağlık problemi bulunmadığı halde iş başvurusu bulunmayan bireyler, hane geliri hesaplamasında asgari ücret kazanan birey olarak değerlendirilir.
Piyasa değeri bakımından kişinin sosyoekonomik durumunu değiştiremeyecek değerde taşıt ya da gayrimenkulü bulunması sosyal yardım hakkını engellemez.
 

Başvurunuz neden reddedilir?

 • Hanede kişi başına düşen gelirin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinde belirlenen kriterlerin üzerinde olması,
 • Hanede ikamet eden bireylerden herhangi birinin;
 • Faal vergi levhası olması,
 • Kira getirme potansiyeli olan gayrimenkulü(ev, iş yeri vs) olması,
 • Taşıt sahibi olması,
 • Çelişkili veya eksik beyanda bulunması
 • Tam bağımlı ibaresiz raporunun olması
 • Kurumumuzdan sosyal yardım aldığı esnada ekonomik değerine bakılmaksızın taşıt ya da gayrimenkul sahibi olması
   

Ağır Engelli Destek Programı Ödemelerinin Yapılması

 • Başvuruları kabul edilen bireylerin adlarına tanımlanan Nakit Kartlara her ay düzenli olarak kurumumuz tarafından ödeme yapılmaktadır. Yapılan ödemeleri bireyler Vakıfbank ATM’lerinden nakit olarak çekerek kullanabilmektedirler.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!

Diğer SOSYAL Hizmetlerimiz