KÜLTÜR VE SANATIN MERKEZİ

SÜLEYMAN DEMİREL KÜLTÜR MERKEZİ

İzmit’in Yahya Kaptan semtinde hizmet veren Süleyman Demirel Kültür Merkezi, 535 kişilik tiyatro salonu, 150 kişilik çok amaçlı salonuyla 1998 yılından bu yana tiyatro, konser ve dans gösterilerine ev sahipliği yapıyor..

SABANCI KÜLTÜR SİTESİ

Resim, fotoğraf, grafik, seramik, heykel, el sanatları ürünlerinin sergilenmesi için her türlü donanıma sahip Sabancı Kültür Sitesi, 606 kişi kapasiteli salonuyla Kocaeli’de sanat faaliyetleri için akla gelen ilk yerlerden.

OSMAN HAMDİ BEY KÜLTÜR MERKEZİ

Gebze’deki Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi, 637 koltuk kapasitesi ve modern fuaye alanıyla opera, bale, konser, tiyatro, konferans, panel, anma ve kurtuluş günleri gibi birçok etkinlikle şehrin kültür hayatına renk katıyor.

DERİNCE AMFİ TİYATRO

Derince 60 Evler Harikalar Sahili mevkiindeki Amfi Tiyatro, 3200 kişilik kapasitesiyle her türlü kültür-sanat, festival, tiyatro ve konser etkinliğinin düzenlendiği, etkileyici atmosfere sahip bir açık hava gösteri merkezidir.

KAZIKLI KERVANSARAY

Hacı Hamza Bin İvaz tarafından Kanuni devrinde yaptırılmıştır. İzmit’in yakın çevresinde, 16. yüzyıldan günümüze ulaşan tek eser olan Kazıklı Kervansarayı, İpekyolu üzerinde bir menzil yapısıdır. Zaman içerisinde tahrip olan kervansaray, restore edilerek 343 kişilik oturma kapasitesine sahip çok amaçlı salon halini almıştır.

ESKİHİSAR AMFİ TİYATRO

Gebze’nin güneybatısında dik yamaçlı bir tepe üzerinde deniz kıyısına inşa edilen Eskihisar Kalesi, bir zamanlar İzmit Körfezi’ndeki geçişi kontrol altında tutan önemli bir askeri noktaydı.

Kalenin altında ortaya çıkarılan 8 sütunlu-15 kubbeli Bizans sarnıcı ve 1025 seyirci kapasiteli tiyatro ise tarihin görkemini bugüne taşıyor. Restore edilen amfi tiyatro, konser, söyleşi, sinema geceleri, tiyatro gibi birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

SEKA FİLM PLATOSU

Seka Film Platosu Avrupa’nın ve Türkiye’nin birinci, dünyanın ise sayılı film platolarından. Plato, “Ayla”, “Filinta”, “Payitaht Abdülhamid” gibi pek çok tarihi film, dizi ve reklamın çekimlerine ev sahipliği yapmıştır.

SEKA KÜLTÜR ALANI

SEKA Park içerisindeki lojmanların restore edilmesiyle kurulan Mevlevi Evi, Gazi Akçakoca Anı Evi, Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi, Kuzey Kafkas Dostluk Evi, Balkan Kültür Evi, Tökeli İmre Anı Evi gibi kültür evleri, şehrin kültür-sanat hayatına renk katıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi de yine bu alan içerisinde eğitim veriyor.

KOCAELİ KONGRE MERKEZİ

“Endüstriyel Dönüşüm Projesi” kapsamında yenilenen SEKA Park yakınındaki Mannesmann Fabrikası, Kocaeli’nin ve Marmara Bölgesi’nin en görkemli kültür ve kongre merkezine dönüştürülmüştür. Kültür-sanat etkinlikleri, toplantı ve kongrelerin yapıldığı merkez, 1186 kişilik büyük bir salona, 60’ar kişilik 5 toplantı salonuna ve 2500 m2 fuaye alanına sahiptir.

 

KOCAELİ ULUSLARARASI FUAR MERKEZİ

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi, 35 bin metrekare kapalı alanı, 3 büyük holü, 10 bin araçlık otoparkı ve ulaşım kolaylığıyla, her yıl hem Türkiye’den hem de dünyadan pek çok önemli fuar ve organizasyona ev sahipliği yapıyor.

KOCAELİ BİLİM MERKEZİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçirilen Bilim Merkezi, Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi SEKA içerisindeki 8.500 metrekarelik alanda hizmet veriyor.

Kocaeli Bilim Merkezinde yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri ve bilim kafe yer alıyor.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!