Evsiz vatandaşı Büyükşehir kucakladı

Gebze ilçesinde gidecek yeri bulunmayan evsiz vatandaş, Barınma ve Konaklama Merkezi’ne yerleştirilerek sıcak bir yuvaya kavuştu

Evsiz vatandaşı Büyükşehir kucakladı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Barınma ve Konaklama Merkezi, sokakta kalan evsizlere sahip çıkıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın, “Kocaeli’de kimse aç ve açıkta kalmayacak” talimatını büyük bir hassasiyetle yerine getiren Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, devriye sırasında rastlanılan veya gelen ihbarlar üzerine yerleri tespit edilen evsiz vatandaşları Büyükşehir’in sıcak yuvası Barınma ve Konaklama Merkezi’ne götürüyor.

EVSİZ VATANDAŞTAN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Sıcak bir yuvaya hasret kalan vatandaşların ihtiyacını Barınma ve Konaklama Merkezleri ile sağlayan Büyükşehir, bu bağlamda Gebze’de evsiz bir vatandaşa sahip çıktı. Gebze Bölgesi Zabıta Amirliği ekipleri, gidecek yeri bulunmadığını tespit ettiği vatandaşı ekip aracıyla Gebze Mevlana Mahallesi’nde bulunan Barınma ve Konaklama Merkezi’ne götürdü. Sıcak yuvaya kavuşturulan evsiz vatandaş, kendisine sahip çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

YILIN 12 AYINDA HİZMET VERİYOR

İzmit ve Gebze’de faaliyet gösteren Barınma ve Konaklama Merkezleri yılın 12 ayında kapılarını evsiz vatandaşlara açıyor. Yatak, masa, dolap, battaniye gibi temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu odalarda, banyo için 24 saat sıcak su imkânı sağlanıyor. Evsiz vatandaşlara 3 öğün sıcak yemeğin yanında temizlik ve sağlık hizmetleriyle ihtiyaç halinde psikolojik destek de sağlanıyor.

İLGİLİ
HİZMET

Barınma Merkezleri

Sokakta kalan kalacak yeri olmayan ve artık bu şekilde yaşamak istemeyen vatandaşların konaklanmasının sağlandığı, psikolojik, manevi destek, sağlık, yemek gibi hizmetlerin verildiği merkezlerdir.

Barınma Merkezleri

Yapılan sosyal inceleme sonucunda Değerlendirme Kurulu tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler faydalanabilir.

Bireyler Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi, Pasaport, Ehliyet, Aile Cüzdanı, yabancı vatandaşlar ise geçerli Pasaport ve Türkiye Cumhuriyetinin ilgili makamları tarafından verilen oturma izni belgeleri ile kuruma şahsen müracaatları yapabilmekte ayrıca resmi kurumların işbirliğiyle yazışmalarla bireylerin başvuruları gerçekleştirilmektedir.

Barınma Konaklama Hizmeti kapsamında kişilere aşağıdaki hizmetler verilmektedir;

 • Günde 3 öğün yemek,
 • 7/24 sıcak su temini ve elbiselerinin yıkanması,
 • Gerekli hijyen maddelerinin temini,
 • Acil olarak ihtiyaç duyulan elbiselerin merkez tarafından karşılanması,
 • Ekonomik yeterliliği olmayan bireylerin düzenli kullanması gereken ilaçlarının temini,
 • İlaç kullanan kişilerin kurum hemşiresi tarafından ilaç takibinin yapılması,
 • Huzurevine müracaat edecek kişilerin kurumlar ile irtibatlarının sağlanması,
 • Gerekli danışmanlık hizmetlerin verilmesi,
 • Kişilerin sosyal, ekonomik ve ailevi durumlarının takibi.

Kuruçeşme Barınma ve Konaklama Merkezi

Adres : Kuruçeşme Fatih Mahallesi Mehtap Sokak No : 7 İzmit / KOCAELİ

Telefon : 0262 226 87 96

 

Gebze Barınma Merkezi

Adres : Mevlana Mahallesi Issıkgöl Caddesi No : 79 Gebze / KOCAELİ

Telefon : 0262 642 54 30

Başvuruların Değerlendirilmesi

Başvuruların değerlendirilmesi; sosyal inceleme sonrasında hazırlanan rapor doğrultusunda Değerlendirme Kurulu tarafından yapılmaktadır.

Başvurunuz neden reddedilir?

 • Bireyin kişi başına düşen gelirinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinde belirlenen kriterlerin üzerinde olması,
 • 18 yaşından küçük olanlar,
 • Merkezde kalmasını engelleyecek herhangi bir olumsuzluğunun ( saldırganlık, bulaşıcı hastalık, akıl sağlığı hastalığı ve alkol/uyuşturucu bağımlısı olanlar vb) bulunması,
 • Gündelik yaşamını sürdürebilecek fiziksel engeli bulunması, yemek yeme, tuvalet ihtiyacını ve kişisel temizliğini kendi başına gerçekleştiremeyecek durumda olması,
 •  Güvenlik güçleri tarafından herhangi bir nedenle aranıyor olanlar,
 • Daha önce uygunsuz davranışları nedeni ile Barınma Merkezi ile ilişiğinin kesilmiş olan bireyler Barınma ve Konaklama Merkezi Hizmetimizden yararlanamamaktadır.
   

Bu içerik 04-05-2024 09:00'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!