Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Öğrenci sağlığı korunuyor

Tarih: 16 Kasım, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin sağlığını doğrudan etkileyen, büyüme ve gelişiminde büyük önem taşıyan okul kantini ve öğrenci yemekhanelerinin teknik ve hijyenik açıdan denetimlerini sürdürüyor. 2012-2013 öğretim yılında da devam eden denetimlerde Kartepe, Başiskele, İzmit ve Çayırova ilçelerindeki 162 okul kantini ve öğrenci yemekhanesinin kontrolü yapıldı.

İKİNCİ DENETİMLER SÜRÜYOR

Büyükşehir Belediyesi yeni öğretim yılında Tarım İl Müdürlüğü koordinasyonunda İlçe Tarım Müdürlükleri ve ilçe belediyelerinin katılımıyla 12 ilçe de eşzamanlı olarak tüm eğitim kurumlarını (okul, dershane, yurt vb. gibi) denetliyor. Eylül, Ekim ayları içinde tamamlanan çalışmalarda ikinci kontroller Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, Zabıta Daire Başkanlığı İhtisas Zabıta Şube Müdürlüğü ile ilçe belediyelerinin Zabıta müdürlüklerinin katılımıyla devam ediyor.

162 OKUL KANTİNİ

Denetimler kapsamında Kartepe, Başiskele, İzmit ve Çayırova ilçelerindeki 162 okul kantini ve öğrenci yemekhanesinin kontrolü yapıldı. Yapılan denetimlerde, okul kantinlerinde çalışan personelin herhangi bir bulaşıcı hastalık riskine karşı yaptırması gereken portör muayeneleri gerçekleştirildi. Denetimlerde işyeri ve alet-ekipman hijyeni, personel hijyeni, gıda güvenliği ve okul kantinlerinde satışı yasaklanan gıda maddeleri konusunda titiz denetimler gerçekleştirildi.

SOĞUTUCU DOLAPLARA DİKKAT

Büyükşehir denetim ekipleri kantin işletmecilerinin soğutucu dolap temizlik, bakım ve sıcaklık derecelerine dikkat etmeleri, gıda maddelerinin muhafaza koşullarına dikkat ederek uygun şekilde saklamaları konusunda titiz davranmalarını istiyor. İşyerlerinde satışa sunulan ya da üretimde kullanılan her nevi gıda maddesinin mutlaka üretim izinli olması, etiket bilgilerinin tam olması gerektiği vurgulandı.

HİZMET KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN

Yapılan denetimlerinin kantin işletmecilerini cezalandırmak için değil, hizmet kalitesini yükseltmek için olduğunu ifade eden denetim ekipleri geleceğimizin teminatı, çocuklarımızın sağlığını korumak, haksız rekabeti önlemek, esnafı bilinçlendirmek ve okul kantinlerinin mevcut standartlarını iyileştirmeye yönelik olduğunu kaydetti. Okul kantinlerinde faaliyet göstermesine rağmen henüz işyeri açma ve çalışma ruhsatı almamış kantin işletmecileri ise ilgili belediyesinden ruhsat almaları için Ruhsat Şube Müdürlüklerine yönlendirildi.

VATANDAŞA ÇAĞRI

Denetim ekipleri, ”En iyi denetçi tüketicinin kendisidir” felsefesiyle hareket ederek tüketicinin yediğine içtiğine dikkat ederek gördüğü olumsuzlukları da ilgi birimlere Alo Gıda 174 Ya da Alo Zabıta 153 veya 444 11 41 çözüm masası kanalıyla bildirmeleri konusunda duyarlı davranmalarını istedi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım