Klasik müzik sevenlerle buluşacak

Özgecan Günöz ile yine Flüt Grup Şefi Bülent Evcil eşlik edecek

Klasik müzik sevenlerle buluşacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası, 2024 yılının ilk konseriyle klasik müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Engin Şen yönetimindeki Oda Orkestrası, 13 Mayıs Pazartesi akşamı yine muhteşem bir repertuar ile Kocaelililerin karşısında olacak. Konserde Oda Orkestrasına, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Başkemancısı Özgecan Günöz ile aynı orkestranın Flüt Grup Şefi Bülent Evcil konuk solist sanatçı olarak eşlik edecek.

 

KLASİK MÜZİĞİN SEÇKİN ÖRNEKLERİ

Kocaeli Kongre Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ücretsiz konser 20.00’de başlayacak. Oda Orkestrası konserde, Türkiye ve kardeş ülke Azerbaycan ezgilerinin yanı sıra Klasik Batı Müziğinin seçkin eserlerini icra edecek.

 

KENTİN SEVGİSİNİ KAZANAN ORKESTRA

Kocaeli’nin “sanayi kenti” kimliğine gerçekleştirdiği etkinliklerle kültür sanat markasını ekleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kurduğu Oda Orkestrasıyla bu çabasına önemli katkı sundu. Yaklaşık 2 yıl önce kurulan ve ilk konserinden itibaren sanatseverler tarafından büyük ilgi gören Oda Orkestrası, kentin kültür sanat etkinliklerinde her zaman önemli bir yer edindi. Klasik müziği Kocaelililere sevdiren orkestra, her konserinde Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerini konuk solist olarak ağırladı.

 

GELECEĞİN SANATÇILARI USTALARLA BULUŞUYOR

Orkestranın en önemli özelliklerinden birini ise grup üyeleri oluşturuyor. 25 üyeden oluşan Oda Orkestrası; keman, viyola, viyolonsel, klarnet ve flüt enstrümanlarından meydana geliyor. Orkestra içerisinde müzik öğretmenleri, Büyükşehir Belediye Konservatuvarı öğrenci ve eğitmenleri ile müzik bölümü mezunları yer alıyor. Tüm Oda Orkestrası üyelerinin, hayatlarının bir döneminde Kocaeli’nde yaşamış olmaları ise ortak özellikleri arasında bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde yetiştirdiği geleceğin sanatçılarını Oda Orkestrası’na eşlik eden ustalarla bir araya getiriyor. Bu sayede genç yetenekler daha kariyerlerinin başında Türkiye’nin ve dünyanın önemli virtiözleriyle aynı sahnede bulunma imkanını yakalıyor.

İLGİLİ
HİZMET

Konservatuar

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı özel yetenek sınavı ile alınan öğrencilere akademik temel sanat eğitimi veren bir eğitim merkezidir

Konservatuar

Kocaeli’nin kültür – sanat hayatına kaliteli ve özgün projeleriyle hizmet eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü bünyesinde yer alan Konservatuvar,  akademik bir sanat eğitimi anlayışıyla 7 bölüm 29 branş ve 8 koro ile vatandaşlarımıza, yarı zamanlı eğitim- öğretim sistemi ile hizmet vermektedir. Bu sanat eğitimi anlayışında Müzik, Geleneksel Sanatlar, Güzel Sanatlar ve Bale dallarında eğitim verilmektedir.

Başvuru için yaş aralığı 5-55 arasıdır.

Her yıl Ağustos ayının 2. haftası www.kocaeli.bel.tr adresinden online başvuru yapılır. Başvuru yaptıktan sonra sistem adaya sınav gün, saat ve yerini verir. Sınavlar Eylül ayının ilk hafta sonu gerçekleşir.

Konservatuvar - Leyla Atakakan Kültür Merkezi - Fuar İçi

Geleneksel ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi - Seka Park Bilim Merkezi yanı

Süleyman Demirel Kültür Merkezi Bale Salonu - Yahya Kaptan

Konservatuvar Leyla Atakan Kültür Merkezi, Seka Park Geleneksel Sanatlar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi ile Süleyman Demirel Kültür Merkezi eğitim merkezlerimize toplu taşıma olarak otobüs ve tramvay ile ulaşılabilir.

  • Konservatuvar sınavları başvuru ve sınavları ne zaman?

Başvurular her yıl Ağustos ayının 2. Haftası  ( 10 gün süre ile online olarak alınır)

Sınavlar  Eylül ayının ilk haftasonu ( 2 gün devam eder)

 

  • Herkes her branşa başvurabilir ve eğitim alabilir mi?

Hayır. Her branşın kendi içinde bir yaş aralığı vardır. Buna uygun olmak temel şarttır. Örneğin Piyano: 7-8, Bale 5-7, Bağlama 10-30, K.Gitar 9-13 gibi.

 

  • Sınavına gireceğimiz branşın enstrümanını çalmamız gerekiyor mu?

Hayır.  Müzik bölümleri sadece duyum sınavı içermektedir.

0262 322 18 74

Bu içerik 08-05-2024 10:06'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!