Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

0262 318 12 40

neclacavdar@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

Mutluluk farklılıkların göz önünde bulundurulmasında

Tarih: 22 Şubat, 2013
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mutlu aile yaşamlarındaki davranış biçimlerini konusunda personeli bilgilendirmek amacıyla yazar Sema Maraşlı’yı konuk etti. İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen programda konuşan Maraşlı, günümüzde problemler yaşayan aile hayatlarının mutluluğu nasıl yakalayacakları konusunda püf noktalar gösterdi. Yazar Maraşlı, evlilikte kadın ve erkek arasındaki ruhsal ve fiziksel yaratılış farklılıklarının iki taraf açısından da göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

KADIN VE ERKEK ÇOK FARKLI YARATILMIŞTIR

Maraşlı “Kadın ve erkek çok farklı yaratılmıştır. Kadın erkek farklılıklarını ortaya koyup her birey kendi yaratılış gerçeğine uygun olarak davranmalı. Hanımlar beylerden bir kız arkadaşının bekledikleri muhabbeti, ilgiyi bekliyorlar. Beyler de hanımlara askerlik arkadaşı muamelesi yapıyor. Bireyler karşı tarafın farklı yaratıldığını gözden kaçırıyor. Yaratılış farklılıklarını göz önünde bulundurarak birbirimize buna göre muamele etmemiz gerekiyor” dedi.

KADIN SAĞ, ERKEK SOL BEYNİ KULLANIR

Kadınların ağırlıklı olarak duygusal merkezli olan beyninin sağ tarafının geliştiğini, erkeklerin ise mantıksal olan sol tarafın gelişmiş olduğunu dile getiren yazar Maraşlı, bu iki cinsin birlikte hareket ederek mutlu olabileceğini söyledi. Maraşlı kadının erkeğe göre daha narin yapıda olduğunu belirterek bu noktada eşitlikten söz edilemeyeceğini kaydetti.

ZITLARIN UYUMUNDAN HAYAT DOĞAR

Maraşlı “Kalp bile kadında erkeğe göre daha hızlı çarpıyor. Özellikle beynin farklı tarafını kullanmak müthiş bir farklılığı ortaya çıkarıyor. Bu farklılığı gözden kaçırdığımız zaman büyük bir hata yapıyoruz. Kadınlar yaratılışta temel özellik olarak şefkatlidir. Kadın yumuşak yaratılmıştır, erkek sert yaratılmıştır. Kadının elleri ince, saçları ince, sesi ince erkeğe göre latif, zarif yaratılmıştır. Erkek daha güçlüdür, güç odaklı yaratılmıştır. Mevlana ‘Zıtların uyumundan hayat doğar’ demiştir. Kadın kendini erkeğe benzetirse veya erkek kendini kadına benzetirse mutlu olması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

SEVGİ KADININ TEMEL İHTİYACIDIR

Kadın ve erkeğin ana amacının zıtlığı korumak olduğunu vurgulayan yazar Sema Maraşlı şöyle devam etti: “Kadın da erkek de kendinde var olanı koruyacak. Günümüzde en çok gözlemlediğim şey, kadınların erkekleşme halinde oluşu. Kadın da sert olursa iki sert birbirini kırar. Bir tarafın yumuşak hareket etmesi lazım. Başka türlü geçinmeleri mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım