Dere Islahları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, il genelinde yüzey sularının aktığı birçok derenin düzenli akışını sağlamak ve çevre ile insan sağlığına tehdit oluşturmaması için ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor.

Dere Islahları

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı yatırımlarını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde yüzey sularının aktığı birçok derenin düzenli akışını sağlamak ve çevre ile insan sağlığına tehdit oluşturmaması için ıslah çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Şehrin topoğrafyasından dolayı İl genelindeki onlarca dere bulunuyor. Yüzey sularının toplandığı ve yerleşim alanları içerisinden geçerek İzmit Körfezi ile Karadeniz’e akan derelerin, düzenli akışının sağlanması, yerleşim alanları ile insan sağlığı için tehdit oluşturmaması gerekir. Bu bağlamda çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu çalışmalar kapsamında 2019 yılında 7.155 metre, 2020 yılında 1.447 metre, 2021 yılında 7.470 metre, 2022 yılında 7.989 metre ve 2023 yılında 3.588 metre dere ıslahı gerçekleştirmiştir.

Taş duvar ve betonarme kesit olarak inşa edilen derelerin kirlilikten arındırılması için etrafında kanalizasyon kolektör hatları döşeniyor. Islah edilen derelerin üzerinde demir korkuluk yapılarak güvenlik altına alınıyor. Kent genelinde gerçekleştirilen derelerde ıslah çalışmalarına, belli bir program çerçevesinde devam edilmektedir.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!