Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

Türkiye’nin ilk İtfaiye korosu kuruldu

Tarih: 1 Mayıs, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye teşkilatı bünyesinde oluşturulan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan müzik topluluğu çalışmalarına devam ediyor. Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve saz grubu eşliğinde provalarını sürdüren 11 kişilik ekip, 10 Mayıs Salı günü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde konser verecek.

YİNE BİR İLK

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Türkiye’ye örnek teşkil eden çalışmalarını sürdürürken müzik alanında bir ilki başarma yolunda ilk adımlarını atıyor. Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi personelinden 11 kişilik grup Ateş-i Aşk adında müzik topluluğu oluşturdu. Türkiye’nin ilk itfaiye korosu olacak müzik topluluğu 3 aydır çalışmalarını uzman ekip öncülüğünde sürdürürken çok kısa sürede önemli aşama kaydetti.

TURABİ VE SAZ GRUBU EŞLİĞİNDE

Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve saz grubu tarafından müzik eğitimlerinin verildiği çalışmalar haftada bir gün olarak Büyükşehir İtfaiye Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Ateş-i Aşk müzik topluluğu çalışmalarda “Üsküdar’a gider iken, bir ihtimal daha ver o da sevmek mi dersin, Seni ben severim candan içerü “gibi birçok parçayı seslendiriyor. Müzik çalışmaları kanun, ud gibi müzik aletleri eşliğinde gerçekleştiriliyor.

KONSER, 10 MAYIS SALI GÜNÜ

Müzik eğitimlerini sunan Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi İtfaiye Personeli’ne bu tarz bir eğitim vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Turabi eğitimin taşa yazılan bir yazı olduğunu açıklayarak yapılan çalışmanın kalıcı olacağını ve ileride de bu topluluğun müzik faaliyetini geliştirebilme şansının olduğunu söyledi. Turabi, 10 Mayıs Salı günü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Leyla’dan Mevla’ya adlı konser için provaların bitme aşamasında olduğunu belirterek tüm Kocaelilileri bu konseri izlemeye davet etti.

ATEŞ-İ AŞK GRUBU

Kocaeli İtfaiyesi Ateş-i Aşk müzik topluluğu üyeleri ise eğitimlerin çok verimli geçtiğini söyleyerek uzman bir ekip tarafından verilen eğitimler sayesinde çok kısa sürede önemli aşama kaydettiklerini ifade etti. Ateş-i Aşk üyeleri ilk olarak çekingen olarak başladıkları çalışmaların ruhu dinlendiren bir uygulama olduğunu kaydederek müzik topluluğunun bundan sonrada devam edeceğine inandığını belirtti.