İmar İşleri Şube Müdürlüğü

0262 318 18 17

mustafagokhanbaykan@kocaeli.bel.tr

Sırrı Paşa Konağı’na uygulama ödülü

Tarih: 18 Ekim, 2012
a a a
Sırrı Paşa Konağı'na uygulama ödülü

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından Türkiye’de ilk defa düzenlenen “Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı” na katılacak. Başkan Karaosmanoğlu, Antalya’daki fuarda Sırrı Paşa Konağı’nın restorasyonu nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne verilen ‘’Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülü‘’nü alacak.

ÖDÜL TÖRENİ ANTALYA’DA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyonunu gerçekleştirdiği İzmit Hacı Hasan Mahallesi’ndeki Sırrı Paşa Konağı, halen 372 belediyenin üyesi bulunduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “Uygulama Ödülü” nü almaya hak kazandı. Ödül, 19 Ekim Cuma günü Antalya Yapex Fuar Merkezi’nde düzenlenecek törenle Başkan Karaosmanoğlu’na takdim edilecek. Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 18-21 Ekim tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda, Kocaeli genelinde yapmış olduğu restorasyon çalışmaları ve kültürel mirası koruma çalışmaları hakkında bir stant açarak, yurt içi ve yurt dışından gelen konuklara bilgi verip, tanıtım yapacak.

SIRRI PAŞA KİMDİR?

Osmanlı Devleti’nin ilk Genel Yol İşleri Gezici Müfettişi olan Selim Sırrı Paşa, 1888’de İzmit mutasarrıflığına atanmıştır. Bayındırlık’tan yetiştiği için İzmit mutasarrıflığı sırasında yol yapım işlerine hız vermiştir. İzmit Garı’ndan Taraklı’ya kadar olan 18 saat devam eden şose onun eseridir. Demiryolu boyunca sıralanan ve İzmit’in bir özelliği olan çınar ağaçlarını bu esnada diktirmiştir. Son yıllarını İzmit Yukarı Pazar’da yaptırmış olduğu köşkünde geçirmiş, 1924 yılında vefat etmiştir.

KONAĞIN MİMARİ ÖZELLİKLERİ

19. yüzyıla ait bir sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak'ta yaptırılmıştır. Planını bizzat Sırrı Paşa’nın çizdiği, Körfez’e yönelik manzarası olan konağın iç duvarları; çeşitli manzara resimleri ve zengin kalem işleriyle süslenmiştir. Konak, zemin kat, 1 normal kat, 1 ara kat bir de cihannüma olmak üzere toplam 4 katlı olarak, ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edilmiştir. Yapı, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

DİKKAT ÇEKEN SÜSLEMELER

Çıkan bir yangınla zarar gören ve bir süre metruk durumda kalan Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmek üzere kamulaştırılmıştır. 2009 yılında Sırrı Paşa Konağı’nın restorasyonuna başlanmış, 2012 yılında tamamlanmıştır. Sırrı Paşa Konağı’nın iç mekân süslemeleri; manzara resimleri, bitkisel ve geometriksel karakterli kalem işi süslemelerden oluşmaktadır. Kocaeli’nin en görkemli yapılarından birisi olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalem işi süslemeleriyle dikkat çekmektedir.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım