Sinyalizasyon Sistemleri Hizmeti

Araç ve yaya geçiş önceliğinin belirlenmesi, araç ve yayaların can ve mal güvenlikleri ile trafik düzeninin sağlanması amacıyla sinyalizasyon sistemleri hizmeti verilmektedir.

Sinyalizasyon Sistemleri Hizmeti

Söz konusu iş kapsamında amaç; araç ve yaya geçiş önceliğinin belirlenmesi ile kurulan sinyalizasyon sistemlerinin ve kavşaklarda yer alan araç ve yayaların can ve mal güvenlikleri ile trafik düzeninin sağlanmasıdır. Bu kapsamda sinyalizasyon sistemi gereksinimi bulunan kavşaklarda sinyalizasyon sistemlerinin yeni kurulumunu yapmayı, mevcut kavşaklarda revize imalat ve bakım onarım çalışmalarını yapmayı kapsamaktadır. Ayrıca tarafımızca yapılan, yaya grupları ile aynı renk ve sürede yanan Ledli Zemin Yaya Sistemi imalatları, yayaların karşıdan karşıya geçişlerinde trafik güvenliğini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla sisteme dahil edilmiştir.

Araç sürücüleri ve yayalar sinyalizasyon sistemlerinden faydalanabilir.

Vatandaşlar, 153 Çözüm Masası üzerinden veya Muhtaraktif sistemlerinden başvurularda bulunabilir.

Akıllı sinyalizasyon sistemi ne demek?

Mevcut standart sinyalizasyon sisteminin yerine getirilen 'akıllı sinyalizasyon' uygulamasıyla trafik akışı, bilgisayar ve kameralarla kontrol edilirken; kavşak içerisinde yaşanan yoğunluğa göre ışıkların süresi istenirse otomatik, istenirse anlık olarak kontrol edilebiliyor.

 

Akıllı sinyalizasyon sisteminin faydaları nelerdir?

Akıllı kavşak sinyalizasyon sistemlerinin insan hayatına entegre olması, trafik kazaları gibi maddi ve manevi kayıpları önlemenin yanı sıra trafikteki zaman kayıplarını da önlemektedir. Ayrıca araç egzozlarından çevreye salınan karbondioksit ve diğer zehirli gazların emisyon miktarları azaltılarak çevre kirliliğinin en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

 

Bazı trafik ışıklarında sesli sistem neden var?

Trafik ışıklarında duyduğumuz bu komutlar, görme engellilerin güvenliği için. Bu sayede görme engelli yayalar, o sırada hangi trafik lambasının yandığını ve ne zaman karşıya geçebileceğini anlıyor.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!

Diğer ULAŞIM Hizmetlerimiz