Sağlık Destek Programı

Ekonomik durumu yeterli olmayan bireylerin kamu hastanelerinde zaruri olan tedavilerde ortaya çıkan fark ücretleri ile kamu hastanelerinde yapılamadığı hekim raporu ile belirtilen zorunlu tedavilerinin karşılanmasını, hekim tarafından reçetelendirilen ilaç ya da tıbbi cihazların SGK tarafından karşılanamayan kısmının ödenmesini destekleyen programdır.

Sağlık Destek Programı

Yapılan sosyal inceleme sonucunda Değerlendirme Kurulu tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler faydalanabilir.

Hanede yaşayan 18 yaş üstü bireyler SGK Hizmet Dökümü- Provizyon Belgesi (E-devlet üzerinden ve SGK Müdürlüklerinden temin edilebilir.), Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ile Çözüm Masalarına ve Sosyal İletişim Merkezlerine (SİM) başvuru yapabilmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi; sosyal inceleme sonrasında hazırlanan rapor doğrultusunda Değerlendirme Kurulu tarafından yapılmaktadır. Yapılan sosyal incelemeler aynı adreste ikamet ettiği belirlenen tüm bireyleri kapsamaktadır.

 

Başvuruların Sonuçlanması

Değerlendirme Kurulu tarafından alınan kararlar bireylerin telefonlarına ‘SMS’ yoluyla bildirilmektedir.

 

Esaslar

  • Sosyal yardımlardan öncelikle dezavantajlı grupta yer alan(hasta, yaşlı, engelli, dul, yetim, öksüz) bireylerin faydalandırılması esastır.
  • Serbest çalıştığını beyan eden bireylerin aylık gelirleri, meslek gruplarının piyasa ücretleri baz alınarak hesaplanır.
  • Hanede eğitimini ve askerlik hizmetini tamamlamış, sağlık problemi bulunmadığı halde iş başvurusu bulunmayan bireyler, hane geliri hesaplamasında asgari ücret kazanan birey olarak değerlendirilir.
  • Piyasa değeri bakımından kişinin sosyoekonomik durumunu değiştiremeyecek değerde taşıt ya da gayrimenkulü bulunması sosyal yardım hakkını engellemez.
     

Başvurunuz Neden Reddedilir?

Hanede kişi başına düşen gelirin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinde belirlenen kriterlerin üzerinde olması,
Hanede ikamet eden bireylerden herhangi birinin;
Faal vergi levhası olması,
Kira getirme potansiyeli olan gayrimenkulü(ev, iş yeri vs) olması,
Taşıt sahibi olması,
Çelişkili veya eksik beyanda bulunması

 

Sağlık Destek Programı Ödemelerinin Yapılması

Başvuruları kabul edilen bireylerin adlarına tanımlanan Nakit Kartlara ve Medikal Malzeme Nakit Kartlara kurumumuz tarafından ödeme yapılmaktadır. Nakit Kartlara yapılan ödemeleri bireyler Vakıfbank ATM’lerinden nakit olarak çekerek, Medikal Karta yatan ödemeleri ise Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ‘Muhasebe Bölümünde’ pos cihazlarında kullanabilmektedirler.
 

Bizi;
sosyal medyada takip edin!