Vektörle Mücadele

Vektör özelliği taşıyan sivrisinek ve karasinekle mücadele kapsamında tüm ilçelerde aralıksız bilgilendirme ve fiziksel mücadele gerçekleştirilmektedir.

Vektörle Mücadele

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte olan “Vektör Mücadelesi Hizmeti” kapsamında vektör özelliği taşıyan sivrisinek, karasinek gibi canlıların larva ve erginlerine karşı, bu canlıların kontrollü üreme alanları olan kanal, kanalet, göl, gölet, dere, logar, fosseptik gibi yerlerde 12 ay boyunca mücadele çalışmaları gerçekleştirilmekte olup, düzenli olarak takibi ve tekrarı yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında Kocaeli genelinde bulunan 296 belediye mahallesinde ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır.

Sivrisinekler büyüme evrelerini tamamlayabilmeleri için dere, su birikintisi, göl, gölet ve küçük su birikintisine ihtiyaç duymaktadır. Üremeler genel olarak çamurlu yağmur suyu, kova, bidon, atık lastikler, bataklık, havuz suyu ya da plastik kaplarda biriken sularda olmaktadır. Üreme alanlarında yapılan larva mücadelesiyle; sivrisineklerin uçkun hale gelmeden kaynağında müdahale edilerek yok edilmesi amaçlanmaktadır.

Kasım ayında başlayan kış uygulaması çalışmaları Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayı sonuna kadar yer altı sistemlerinde devam etmektedir. Sinek üremesine zemin oluşturan tüm alanlar kış ayından itibaren kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Kış uygulaması çalışmaları kentin yeraltı dolaşım sistemi olan kanalizasyon, fosseptik, logar, telekom kanalı, isu kanalı, yağmur suyu kolektörleri, arıtma tesisi, atıl boş binalar gibi sinek üreme alanlarında yürütülmektedir.

Vektörle mücadele ile ilgili talepleriniz ve ihbarlarınız için 153 Çağrı Merkezi'ni arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İLGİLİ
HABERLER ve DUYURULAR

Bizi;
sosyal medyada takip edin!

Diğer SAĞLIK Hizmetlerimiz