Giyim Destek Programı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Giyim Destek Programını 2013 yılından itibaren 41 Kart üzerinden uygulayarak; bireylerin ihtiyaçları olan kıyafetlere özgür seçimle ulaşmalarını sağlayıp hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Giyim Destek Programı

Ekonomik durumu yeterli olmayan ailelerdeki bireylere yılda bir kez destek sağlayan programdır.

Program kapsamında verilecek desteğin miktarı ve sayısı ailenin içinde bulunduğu sosyoekonomik duruma ve ailedeki birey sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Yapılan sosyal inceleme sonucunda Değerlendirme Kurulu tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler faydalanabilir.

Hanede yaşayan 18 yaş üstü bireyler SGK Hizmet Dökümü- Provizyon Belgesi (E-devlet üzerinden ve SGK Müdürlüklerinden temin edilebilir.), Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ile Çözüm Masalarına ve Sosyal İletişim Merkezlerine (SİM) başvuru yapabilmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi; sosyal inceleme sonrasında hazırlanan rapor doğrultusunda Değerlendirme Kurulu tarafından yapılmaktadır. Yapılan sosyal incelemeler aynı adreste ikamet ettiği belirlenen tüm bireyleri kapsamaktadır.

 

  • Başvuruların Sonuçlanması

Değerlendirme Kurulu tarafından alınan kararlar bireylerin telefonlarına ‘SMS’ yoluyla bildirilmektedir.

 

  • Esaslar

- Sosyal yardımlardan öncelikle dezavantajlı grupta yer alan(hasta, yaşlı, engelli, dul, yetim, öksüz) bireylerin faydalandırılması esastır.

-Serbest çalıştığını beyan eden bireylerin aylık gelirleri, meslek gruplarının piyasa ücretleri baz alınarak hesaplanır.

- Hanede eğitimini ve askerlik hizmetini tamamlamış, sağlık problemi bulunmadığı halde iş başvurusu bulunmayan bireyler, hane geliri hesaplamasında asgari ücret kazanan birey olarak değerlendirilir.

- Piyasa değeri bakımından kişinin sosyoekonomik durumunu değiştiremeyecek değerde taşıt ya da gayrimenkulü bulunması sosyal yardım hakkını engellemez.
 

  • Başvurunuz neden reddedilir?

- Hanede kişi başına düşen gelirin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinde belirlenen kriterlerin üzerinde olması,
Hanede ikamet eden bireylerden herhangi birinin;

- Faal vergi levhası olması,

- Kira getirme potansiyeli olan gayrimenkulü(ev, iş yeri vs) olması,

- Taşıt sahibi olması,

- Çelişkili veya eksik beyanda bulunması

- Kurumumuzdan sosyal yardım aldığı esnada ekonomik değerine bakılmaksızın taşıt ya da gayrimenkul sahibi olması

 

  • Giyim Destek Programı Ödemelerinin Yapılması

- Başvuruları kabul edilen bireylerin adlarına tanımlanan 41 Giyim Kartlara yılda bir kez olarak kurumumuz tarafından ödeme yapılmaktadır. Bireylere teslim edilen 41 Giyim Kartları anlaşmalı giyim ürünleri satan iş yerlerinde geçmektedir.
 

Bizi;
sosyal medyada takip edin!

Diğer SOSYAL Hizmetlerimiz