Bebek Destek Programı

Ekonomik durumu yeterli olmayan, 0-3 yaş arasında iki çocuğu veya ikiz bebekleri olan ailelerin bebeklerinin sağlıklı büyümesi için her ay düzenli olarak destek sağlayan programdır.

Bebek Destek Programı

Program kapsamında verilecek desteğin miktar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenip, yıllara göre ve ailedeki çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

 

Bebek Destek Programında neler bulunur?

  • Aylık Mama Desteği
  • Aylık Bez Desteği

Yapılan sosyal inceleme sonucunda Değerlendirme Kurulu tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler faydalanabilir.

-Hanede yaşayan 18 yaş üstü bireyler SGK Hizmet Dökümü- Provizyon Belgesi (E-devlet üzerinden ve SGK Müdürlüklerinden temin edilebilir.), Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ile Çözüm Masalarına ve Sosyal İletişim Merkezlerine (SİM) başvuru yapabilmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi; sosyal inceleme sonrasında hazırlanan rapor doğrultusunda Değerlendirme Kurulu tarafından yapılmaktadır. Yapılan sosyal incelemeler aynı adreste ikamet ettiği belirlenen tüm bireyleri kapsamaktadır.

 

Başvuruların Sonuçlanması

Değerlendirme Kurulu tarafından alınan kararlar bireylerin telefonlarına ‘SMS’ yoluyla bildirilmektedir.

 

Esaslar

  • Sosyal yardımlardan öncelikle dezavantajlı grupta yer alan(hasta, yaşlı, engelli, dul, yetim, öksüz) bireylerin faydalandırılması esastır.
  • Serbest çalıştığını beyan eden bireylerin aylık gelirleri, meslek gruplarının piyasa ücretleri baz alınarak hesaplanır.
  • Hanede eğitimini ve askerlik hizmetini tamamlamış, sağlık problemi bulunmadığı halde iş başvurusu bulunmayan bireyler, hane geliri hesaplamasında asgari ücret kazanan birey olarak değerlendirilir.
  • Piyasa değeri bakımından kişinin sosyoekonomik durumunu değiştiremeyecek değerde taşıt ya da gayrimenkulü bulunması sosyal yardım hakkını engellemez.
     

Başvurunuz Neden Reddedilir?

Hanede kişi başına düşen gelirin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinde belirlenen kriterlerin üzerinde olması,
Hanede ikamet eden bireylerden herhangi birinin;
Faal vergi levhası olması,
Kira getirme potansiyeli olan gayrimenkulü(ev, iş yeri vs) olması,
Taşıt sahibi olması,
Gerekli mama reçetesi bulunmayan aileler,
Çelişkili veya eksik beyanda bulunması
Kurumumuzdan sosyal yardım aldığı esnada ekonomik değerine bakılmaksızın taşıt ya da gayrimenkul sahibi olması

 

Bebek Destek Programı Ödemelerinin Yapılması

Başvuruları kabul edilen bireylerin adlarına tanımlanan 41 Su Kartlara her ay düzenli olarak kurumumuz tarafından ödeme yapılmaktadır. Bireyler yapılan ödemeleri Vakıfbank ATM’lerinden nakit olarak çekerek kullanabilmektedirler.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!

Diğer SOSYAL Hizmetlerimiz