Oto da Elektrikli dönem başlıyor

Tarih: 19 Ekim, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez Renault Mais firması tarafından seri üretimi yapılacak elektrik otomobiller için protokol imzalamıştı. Protokol de 5 adet elektrikli otomobil alan Büyükşehir Belediyesi dün de elektrik motorlu araçlar için servis ve şarj hizmeti verecek istasyonların kurulmasına yönelik Full Changer Firması ile bir protokol daha imzaladı.

İMZALAR ATILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ile Full Charger firması tarafından imzalanan protokol, önümüzdeki yılbaşında İzmit, Gebze ilçelerine en az 2 tane şarj istasyonu kurulmasını karara bağlıyor. Yetkililer bu istasyonların ileriki tarihlerde diğer ilçelere de kurulacağını kaydetti. Elektrik motorlu araçlar bu istasyonlarda şarj edilebilecek, servis hizmeti alabilecekler. Belediye Başkanlığı VIP Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, elektrikli araçları çevre yönüyle çok önemsediğini belirterek, temiz bir hava soluyabilmek için bunun zorunlu bir yenilik olduğunu söyledi.

KISA SÜREDE YAYGINLAŞACAK

Karaosmanoğlu, elektrikli araçların çevreci, iktisatlı ve ekonomik olduğunu vurguladı. ''Renault ile imzaladığımız protokol çerçevesinde ilk etapta 5 otomobil alacağız'' diyen Karaosmanoğlu, şöyle devam etti: ''Fluence’ı test ettim, çok güçlü bir otomobil, kullanımı güzel, çalıştığını bile fark etmiyorsunuz. Her yönüyle çevreci, gürültü kirliliği dahi yapmıyor. Bu araçlar için şarj istasyonları lazım. Normal akaryakıt istasyonları gibi bunlar kısa sürede yaygınlaşacaktır. Buradan Ankara'ya giderken bir çay içimlik zamanda şarj yapılabilecek. Bu, Türkiye açısından önemli bir gelişme, önemli bir atılım, hükümetimiz de bunu özellikle teşvik ediyor. Normal araçlarda ÖTV yüzde 37 iken, elektrikli otomobillerde yüzde 3... Maliyetin en büyük kısmını vergi teşkil ediyor. Devlet onu sübvanse ederek teknolojiyi, araç üretim firmalarını teşvik ediyor.

BAĞIMLILIKTAN KURTULACAĞIZ

Akaryakıtı yurt dışından ithal ediyor, döviz ödüyoruz. Dışa bağımlıyız. Elektriği ise kendimiz üretebiliyoruz. Kentlerimizde bu çevreci araçlarla dolaşırsak, bu teknoloji kısa sürede yaygınlaşır. Pilin, akülerin şarjıyla ilgili Ful Şarj firmasıyla protokol imzalıyoruz. İlk istasyonu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için ücretsiz olarak kuruyorlar. Bir istasyon da Gebze için isteyeceğiz. İlk planda alacağımız 5 araç nerelerde kullanılacaksa oralara şarj ünitelerini kurduracağız. Önümüzdeki 2012-2013 yıllarında tüm kiralık araçlarımızı yavaş yavaş, tamamen elektrikliye döndürme hedefimiz var. Hayırlı olmasını diliyorum. Ful Şarj firmasına böyle bir teknolojiyi ülkemize kazandırdıklarından dolayı teşekkür ediyorum.''

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDE SIÇRAMA YAŞANACAK

Ful Şarj Enerji Hizmetleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ataman ise Türkiye'nin 2010 yılından itibaren elektrikli araç konusunu konuşmaya ve tartışmaya başladığını belirterek, ÖTV'nin yüzde 3'e indirilmesinin elektrikli araçların gelecek yıllarda hayatın içine ne denli gireceğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. ''Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin bir de kendi otomobilini ve mümkünse elektrikli yapmasıyla birlikte ne denli hızlı bir sıçrama yapacağını beraber yaşayacağız'' diyen Ataman, gelecekte otomobilin beklediği her yerde, elektrik imkânının yeterli olması ve şarj istasyonu kurulmuş olması halinde aracın yakıt ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi.

YEŞİL TEKNOLOJİ

''Şirketimiz, yeşil teknolojilerle yüksek teknolojileri bir araya getirerek yeni dönemin vizyonunu oluşturdu'' ifadesini kullanan Ataman, ''Çevreci, ekonomik... Yani ikisinin de alternatifi yok. Kyoto sözleşmesi, Türkiye'nin de taraf olduğu bir sözleşme. Bundan ötürü ülkemizin yapması gereken karbon salınımını azaltıcı bir takım yatırımlar var. Bu yatırımları sanayide yapmak gerekiyor ama bireyler olarak öncelikle otomobillerimizin çevreyi kirletmesini azaltmak önemli bir gelişme'' diye konuştu.

20 DAKİKADA ŞARJ

''Bu konu Türkiye'de ilk kez hükümetimizin programına alınmış konudur. Otoyollarda, alışveriş merkezlerinde, ticarileştirilmiş olarak kullandığımız takdirde karşımıza çıkabilecek en yüksek elektrik faturasının, benzine göre yaklaşık yüzde 70, LPG ya da dizele göre yüzde 50 civarında tasarrufu söz konusu. Türkiye'nin enerji ithalatından kaynaklanan cari açığı düşünürseniz bunun nereye katkı sağladığı ortaya çıkmaktadır. Şarj istasyonlarının bugünkü teknolojiyle 20 dakikadan 8 saate kadar farklı tip ve modelleri bulunmaktadır.” Dedi

Konuşmaların ardından, Karaosmanoğlu ile Ataman, şarj istasyonunun protokolünü imzaladı. Ankara, İstanbul ve Bursa'da bulunan şarj istasyonlarına bir yenisi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu'nun kişiye özel elektronik kartla sistemi aktif hale getirmesiyle eklenmiş oldu. Karaosmanoğlu, kendisine verilen kartı cihaza okutarak, elindeki fişi prize taktı.