Boğa timleri bayramı bekliyor

Tarih: 3 Kasım, 2010
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı’nda kaçan hayvanları sorunsuz yakalamak için boğa timleri oluşturdu. Geçen senelerden farklı olarak her ilçenin kendi bölgelerinde görev yapacak olan boğa timlerine görev esnasında uyulması gereken bilgiler aktarıldı.

DAHA HIZLI MÜDAHALE

Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı hazırlıklarını titizlikle devam ederken kaçan kurbanlıkların yakalanması için her sene olduğu gibi boğa timlerini hayata geçirdi. Bu sene olaylara daha hızlı müdahale edilebilmesi için farklı bir uygulama hayata geçirildi. Artık 12 ilçenin de kendine ait boğa timleri var. Üç kişiden oluşan boğa timleri özel araçlar ve ekipmanlarla ilçelerde kaçak hayvanları yakalamak için görev yapacak.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Büyükşehir Belediyesi Tüm ilçelerdeki Boğa timlerine, daha etkin, sağlık koşullarına ve teknolojik gelişmelere göre uygun görev yapabilmesi için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Mezbahalar Şube Müdürü Nuri Aydın tarafından verilen eğitimde boğa timlerine kaçak hayvanlarına müdahale esnasında uygulanması gereken bilgiler sunuldu.

YAKALAMA TEKNİKLERİ

Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğü ile Mezbahalar Şube Müdürlüğü tarafından verilen eğitimlerde hayvanların yakalanmasında kullanılan ilaçların kullanılmasındaki teknikler anlatıldı. İlaçların hayvanın sağlığına ve daha sonra etinden faydalanacaklara herhangi bir zararın olmayacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Mezbahalar Şube Müdürü Nuri Aydın, uygulamalı olarak ilaçların nasıl kullanılacağını timlere gösterdi. Boğa timlerinin merak ettiği konularda sorular sorduğu bilgilendirme toplantısında teknolojik aletler hakkında bilgi verildi.

YENİ UYGULAMA

Hayvanlara yakalama esnasında asla zarar verilmemesi gerektiğini aktaran Şube Müdürü Aydın yeni uygulama ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Büyükşehir Belediyesi olarak kendi mezbahalarımızda zaten olası vakaların önüne geçebilmek için boğa timlerimiz bulunmakta. Fakat her noktada bu şekilde vakaların önüne daha hızlı müdahale edebilmek için ayrı timlerin oluşturulması gerekti. Biz de bu noktada her ilçenin kendine ait boğa timlerinin olmasını istedik. Önümüzdeki Kurban Bayramı ile birlikte 12 ilçemizde de üçer kişilik boğa timi kurduk. Vatandaşlarımız bulundukları ilçelerdeki belediyeler veya 153 ile irtibata geçerek kaçak hayvanlarını yakalatmak için boğa timlerine başvurabilecek”