80 Bin Öğrencinin Bilgisayar Hayali Gerçek oldu

Tarih: 23 Aralık, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 yılında başlattığı ve FATİH Projesi’ne temel teşkil eden “Her Öğrenciye Bir Bilgisayar” kampanyası, bu yıl da devam etti. 5 yılda toplam 130 bin 6. sınıf öğrencisine bilgisayar dağıtılması planlanan proje kapsamında bu yıl da 26 Bin 828 öğrenciye ücretsiz bilgisayar düzenlenen tören ile dağıtıldı. Törene Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek ve çok sayıda davetli katıldı.

BU YIL 26 BİN 828 ÖĞRENCİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine yönelik başlattığı ücretsiz dizüstü bilgisayarlar kampanyasının üçüncü ayağı Kocaeli de devam etti. “Hedef Kocaeli’deki her çocuğu bilgisayar okuryazarı yapmak” sloganıyla iki yılda 53 bin 296 öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 26 bin 828 öğrenciyi bilgisayar sahibi yaptı. Böylece son üç yılda Kocaeli de 80 bin çocuk bilgisayar ile tanışmış oldu.

BAKANLAR KATILDI

Beş yılda toplam 130 bin çocuğu bilgisayar sahibi yapmayı hedefleyen ve yazılım devi Microsoft’un örnek proje olarak gösterdiği eğitimde bilişim seferberliğinin üçüncü etabı için Kocaeli İnterteks Fuar Alanında tören düzenlendi. Törende Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Komsuoğlu, Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Eğitimci-Yazar Abbas Güçlü , ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

ÜLKEMİZİN AYDINLIK GELECEĞİ İÇİN

Yüzyılın en önemli eğitim projelerinden biri olan laptop dağıtım töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir büyükşehir belediyesinin 3 yılda 80 bin bilgisayar dağıtmış olmasının oldukça önemli bir hizmet olduğunu dile getirdi. Bakan Dinçer bir çocuğun bilgisayarla tanışmasının günümüz gelişmeleri dikkate alındığında zorunlu bir hal aldığını kaydederek ”Ülkemizin aydınlık geleceği için yapılmış bir projedir. Bu projenin öğrencilerin merak etme, keşfetme, girişimde bulunma gibi pek çok niteliğini geliştireceğine inanıyorum. Ukrayna Devlet Başkanı ile görüştüğümde ülke çapında yılda 120 bin bilgisayar dağıttıklarını söyledi. Kocaeli’nin 3 yılda 80 bin bilgisayar dağıttığını düşünürsek projenin önemi bir kez daha gözler önüne serilir.” ifadelerini kullandı.

FATİH PROJESİNDE KOCAELİ PİLOT İL

Bakan Dinçer, Şubat 2012’de pilot 17 ilde bu uygulama hayata geçeceğini dile getirerek” Kocaeli pilot olarak seçtiğimiz kentlerden biri. Akıllı tahta projesini de olarak Kocaeli’de uygulamaya geçireceğiz. Mimar Sinan Anadolu Lisesi, Şehit Özcan Kan Anadolu Lisesi Gölcük Anadolu Lisesi ve Gebze İmam Hatip Lisesi’nde bu uygulama hayata geçirilecek.” dedi.

4 YIL SÜREYLE TABLET BİLGİSAYAR

Dünyadaki gelişim ve değişimlerin ülkemize yansıtılması noktasında projeler ürettiklerini aktaran Milli Eğitim Bakanı Dinçer” Fatih Projesi adını verdiğimiz projeyle 4 yıllık süreyle bütün öğrencilerimize tablet bilgisayar dağıtacağız. İçinde eğitim ve öğretim materyalleri ile internet erişimi olacak. Her sınıfta akıllı tahta olacak. Büyük ekran lcd bilgisayarlarda öğretmen ve öğrenciler derslerini ve ödevlerini uygulayacaklar” dedi.

KOCAELİ’DE 8 YILDA 6 BİN DERSLİK

Bakan Dinçer ayrıca Cumhuriyet tarihinden 2003 yılına kadar Kocaeli’de 6 bin 585 derslik yapıldığına dikkat çekerek” Ancak 2003 yılından itibaren Kocaeli’de 8 yılda 6 binin üzerinde derslik yapılarak eğitime verdiğimiz desteği ortaya koyduk.” İfadelerini kullandı.

ÜLKENİN KALKINMASINA KATKI SAĞLAYACAKLAR

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün ise konuşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederek başladı. Bakan Ergün, hayatın her alanında bilgisayarın kullanıldığını kaydederek” Teknoloji çağına girmiş durumdayız. Bugün 6. sınıf öğrencisi olan çocuklarımız cumhuriyetimizin 100. yılında 25’li yaşlarda olacaklar ve ülkenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaklar” dedi.

TÜRKİYE KUTUP YILDIZI GİBİ YOL GÖSTERECEK

Bakan Ergün 2023’ün Türkiye’sini düşünerek hizmetler ürettiklerini açıklayarak” O günün Türkiye’si sizlerin çabasıyla muhteşem bir ülke olacak. Bir güneş gibi parlayacak ve dünyayı ısıtacaksınız. Bir kutup yıldızı gibi istikametini kaybedeceklere Türkiye’ye bakıp yolunu bulacakları bir dünya bırakacaksınız. Bilgisayarların gençlerimizin ve ülkemizin geleceğine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

GELECEĞİMİZİN TEMİNATLARI İÇİN

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise okul sıralarındaki günlerinden bahsederek” Heyecanla tebeşiri elime aldığım dönemler, bir film şeridi gibi gözlerimin önünden akıp gidiyor.Acı tatlı bir sürü hatıra. O yıllarda zor şartlar ve imkânsızlıklarla mücadele etmek zorundaydık. Çok şükür, o günler çok geride kaldı. Çocuklarımızı çok daha güzel bir gelecek bekliyor artık. Çünkü geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı çok seviyoruz ve önemsiyoruz” dedi.

BİLİŞİM VADİSİNE ALT YAPI

Başkan Karaosmanoğlu Beşikten mezara kadar hizmet anlayışı çerçevesinde, yerel yönetim anlayışına bir vizyon daha eklediklerini ifade ederek” Bilişim Teknolojilerine yatırım yaparak, bu alanda ilk olma ayrıcalığını kazandık. Model kent olduk. Bugün bu mutlu tablo içinde projenin üçüncü adımını atıyoruz. Çocuklarımıza yeni bir ufuk açıyoruz. Böylece 2009 yılında, her öğrenciye bilgisayar vermeye başladık. Milli Eğitim Bakanlığımızın da desteğiyle hızla yol alıyoruz. Yeni dâhilerinin; Bill Gates'lerin şehrimizde yetişmesi için gerekli altyapı oluşuyor. Her öğrenciye Bilgisayar Projesini, kurulacak olan Bilişim Vadisi ile birlikte düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

KALİFİYE ELEMAN

Kocaeli Valisi Ercan Topaca her sanayi ürününün 10’undan fazlası Kocaeli’den çıktığını dile getirerek” Sanayicilerimiz, yetenekli, bilgisayar bilen kalifiye eleman istiyorlar. Bu bilgisayarlar, ileride sanayicilerin istediği elemanları yetiştirmesini de sağlayacaktır” dedi.

LAPTOPLARINI BAKANLARIN ELİNDEN ALDILAR

Konuşmaların ardından temsili olarak seçilen öğrencilere bilgisayarlar dağıtıldı. 12 ilçeden gelen öğrenciler laptoplarını Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Komsuoğlu, Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Eğitimci-Yazar Abbas Güçlü’nün elinden aldı.

ÇALINMAYA VE SATILMAYA KARŞI KORUNAKLI

Bilgisayarlar üzerindeki en önemli yazılımlardan diğeriyse Anti-Theft teknolojisi. Bu özellik sayesinde bilgisayarlar çalındıklarında ya da kaybolduklarında cihaz merkezden kilitlenebiliyor. Formatlama, sabit disk değişikliği, işletim sistemi değişikliği gibi durumlarda sistem açılmayıp bilgisayarların çalınmasını ve satılmasını anlamsız kılıyor.

EVDEN SANAL EĞİTİM İMKANI

E-Okul adındaki platform sayesinde de öğrenciler zaman zaman evlerinden sanal sınıflara dahil olup, sınavlara bile girebilecek. Ayrı ayrı öğretmen ve öğrenci modellerinin bulunduğu BilgePisi’lerde sınıf içi ortak çalışma, ekran paylaşımı, dosya gönderimi gibi ek özellikler de bulunuyor. Öğretmen modülünde ise Bilişim Sınıflarının idaresi ve kontrolü rahatlıkla sağlanıyor. Bilgisayar üzerindeki e-öğrenme modelini destekleyen uygulamalar sayesinde eğitim daha eğlenceli hale geliyor. MagicDestop arayüzündeki eğlenceli uygulamalar hem eğitiyor, hem de bilgisayarın kullanımını kolaylaştırıyor. Bu arayüzdeki eğitimler, oyunlar, ses kaydedici ve e-posta yazılım sayesinde BilgePisi çocuklara yönelik benzersiz bir ortam sunuyor.

9 CANLI BİLGİSAYAR

Beş yılsonunda toplam 130 bin 6. sınıf öğrencisine ulaşması hedeflenen BilgePisi’ler dayanıklılığıyla da ön plana çıkıyor. Darbe ve düşmelere kaşlı dayanaklı olarak tasarlanan BilgePisi'ler, 40 cm yüksekliğe kadar düşmelere ve klavye üzerine sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olarak tasarlandı. Intel® Atom® işlemcisi bulunan bilgisayarda 160 GB harddisk ve 1 GB RAM bulunuyor. 10.1 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan bilgisayarlar üzerinde, kablosuz iletişim için tümleşik ağ kartı, tümleşik ses kartı, 1.3 megapiksel dahili kamera, hoparlör ve mikrofonda bulunuyor. Windows 7 işletim sistemine sahip olan BilgePisi, öğrencilerin işletim sisteminde karşılaşacakları arızalar durumunda tek bir tuşla bilgisayarını eski haline getirecek bir modülü de üzerinde barındırıyor. Bilgisayarlar üzerinde bu özelliklere ek olarak bir de lisanslı İngilizce-Türkçe sözlük bulunuyor.

EBEVEYN KONTOL YAZILIMI

Sadece öğrencilerin faydalanabileceği özelliklerle donatılan, 4 saate varan uzun pil ömrüne sahip BilgePisi’ler üzerinde ebeveyn kontrol yazılımları da mevcut. Bilgisayarlar üzerindeki yazılım sayesinde öğrencilerin bilgisayar ve uygulamaları kullanımlarının yanı sıra engelleme saatleri de yönetilebiliyor. Öğrencinin girmemesi istenilen web sayfalarına erişimi bu program vasıtasıyla engelleniyor ve sakıncalı sitelere her anlamda ulaşması kontrol altına alınıyor.