7.4’ü tekrar yaşadılar

Tarih: 7 Ocak, 2012
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ülkemizde belediyeler arasında teknolojisi bakımından tek olma özelliği taşıyan Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi’ni törenle hizmete açtı. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ünde katıldığı açılışta protokol üyeleri depremin birebir yansıtıldığı simülasyon platformunda Kocaeli Depremini tekrar yaşadı.

PROTOKOL İLGİ GÖSTERDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Seka Lojmanı olarak bilinen evlerden birine kurduğu Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi açılış törenine protokol büyük ilgi gösterdi. Açılışa Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Kocaeli Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“BİLGİ İŞİN ÖZÜDÜR”

Açılış töreninde konuşan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün açılışı yapılan merkezin öneminden bahsetti. Bilginin işin özü olduğunu vurgulayan Bakan Ergün” Bilgiye sahip olduğumuz zaman işin önemini de iyi anlamış oluruz. Eğer bilgisizliğimizi önleyebilirsek her şeyin özüne vakıf olmuş oluruz. Bu gün burada açılan merkez ile hem Kocaeli’nin sismik verilerini kontrol etmiş olunacak hem depremi yaşayarak bir nevi öğrenerek görme fırsatı sağlanacak. Bu merkez korkularımızı, endişelerimizi yeneceğimiz bir mekan olacak “ şeklinde konuştu.

HER AN HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu ve Kocaeli’nin de deprem kuşaklarından birinin üzerinde olduğunu ifade ederek” Her an uyanıklı ve hazırlıklı olmamız gerek. Büyükşehir Belediyesi olarak bu bilinçte hareket ediyoruz” dedi. Kocaeli’nin her karışını planladıklarının altını çizen Başkan Karaosmanoğlu” Deprem önlenebilen ya da çok önceden tespit edilebilen bir doğa olayı değil. Bu bilinçle kentimizin risk haritasını çıkarttık. Yerel deprem ağı ve sismolojik izleme merkezini kurduk. Afet Koordinasyon Merkezini kurduk. Deprem master planını yapmak üzere TUBİTAK ve üniversitelerimiz ile çalışmalar başlattık” ifadelerini kullandı.

20 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİLDİ

İlköğretim okullarına deprem eğitimlerini başlattıklarını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu” Çocukların eğlenerek öğrenmeye daha yatkın oldukları gerçeğinden hareketle deprem tiyatrosu uygulamasını hayata geçirdik. Bu yolla 20 bin çocuğumuz eğitim aldı. Binlerce kitap ve broşür dağıtık” şeklinde konuştu. Başkan Karaosmanoğlu kentsel dönüşümü de başlattıklarını hatırlatarak artık binlerce ailenin deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş güvenli konutlarda yaşadığını belirtti.

YENİ NESİL DEPREMİ YAŞAYARAK ÖĞRENECEK

Başkan Karaosmanoğlu Seka arazisi içinde hizmete açtıkları merkezde gerek öğrencilerin gerek halkın depreme yönelik çalışmalar yapacaklarını altını çizerek eğitimli bireylerden oluşan toplumlarda depremlerin daha az yıkıma uğratacağını ifade etti. Başkan Karaosmanoğlu Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi’nde yeni neslin deprem gerçeğini yaşayarak öğreneceğini kaydetti.

DEPREMİ EĞİTİMLE UNUTMAYALIM

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise depremi hiçbir zaman unutmamak gerektiğini hatırlatarak alınacak tedbirlerin felaketlerin tekrarlanması ile gündeme gelmemesini söyledi. Eğitimle bu sorunların üstesinden gelineceğini kaydeden Vali Topaca, yapılarla ilgili yürüttükleri çalışmaların önümüzdeki günlerde sona ereceğini ifade etti.

KOCAELİ DEPREMİNİ YAŞADILAR

Ardından törenle açılışı yapılan merkezde Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek ve Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı simülasyon platformuna geçti. Burada Kocaeli depremini küçültülmüş hali ile yaşayan protokol üyeleri daha sonra Sismik İnceleme Merkezi’nde yetkililerden bilgi aldı.

3 BOYUTLU OLARAK

Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkez’inde depremin 3 boyutlu yaşatılacağı simülasyon platformu ve deprem inceleme merkezi yer alıyor. 215 metrekarelik alana sahip merkezde depremin birebir yaşanacağı simülasyon platformu yer alıyor. Öğrencilere, engellilere ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik deprem eğitimi verilecek platform 3 boyutlu olarak depremi yansıtması yönü ile dikkat çekiyor.

EV ORTAMINDA PLATFORM

Doğu-batı, kuzey-güney ve düşey olarak deprem hareketlerinin oluşturulduğu platform 25 kişiye eğitim verilecek şekilde hazırlandı. Ev ortamındaki bir mekan şeklinde hazırlanan simülasyon platformu Kocaeli, Düzce, İstanbul gibi bir çok depremi birebir yansıtabiliyor. Aynı zamanda Merkez, Türkiye’de belediyeler arasında teknolojisi bakımından bir ilk olma özelliğine sahip.

DEPREM YÜKÜ ÖLÇÜLECEK

Depremin meydana getirdiği yatay ve düşey kuvvetleri ve etkisini ortaya çıkaracak merkez gerekli ölçüm teknikleri ve cihazlarını bünyesinde barındıracak. Merkez bu yönü ile Kocaeli’nin deprem risk haritalarını ortaya çıkaracak. Şu anda bütün ilçelere kurulan 21 deprem istasyonunun takip edileceği merkezde önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak.

2 KATLI MERKEZ

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı olarak çalışacak 2 katlı merkezde ayrıca Sismoloji ve Deprem Eğitim Şefliği hizmet verecek. Şeflik depremlerin yerleşim alanlarına etkisini, deprem titreşimlerinin yer küreyi ve katmanları nasıl etkilediğini, ilimizin deprem tehlike ve riskini belirlemek amacıyla hizmet verecek.