“Sanata ve sanatçımıza değer veriyoruz”

Tarih: 21 Mart, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından geçtiğimiz günlerde ilk gösterimi gerçekleştirilen “Davet” adlı tiyatro oyunu seyircilerden yoğun ilgi görüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “15 Temmuz Milli İrade Destanı" adlı eser yazma yarışmasında birinci gelen ve sahneye taşınan “Davet” adlı tiyatro oyununu seyretti. Firdevs Aylin Tez’in kaleme aldığı, Fatih Sevdi’nin yönetmenliğini üstlendiği "Davet" tiyatro oyunu, protokolden ve izleyenlerden büyük alkış aldı.

“SANAT HALKTAN KOPUK OLMAMALI”
SDKM’de sahnelenen oyunun gösteriminde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte, Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz hazır bulundu. Davet oyununun gösteriminden sonra konuşma yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Öncelikle hepinizi tebrik ediyorum. Oyun 4 kişiyle oynandı ama dört dörtlük bir oyundu. Tiyatro bir hayat okuludur. Kocaeli’nde tiyatro konusunda iyi bir duruma geliyoruz. Sanat mutlaka desteklenmeli ama halktan kopuk olmamalı. Halka hitap etmeli. Halkın değerlerine, tarihine, kültürüne önem vermeli. Tiyatro halkı yüceltmek, halkın değerlerine sahip çıkmak için çalışmalıdır. Sanata ve sanatçımıza değer vermeliyiz. Biz de her zaman bu değeri vereceğiz.” şeklinde konuştu.

“YAŞANANLAR EN GÜZEL ŞEKİLDE SAHNELENDİ”
Başkan Karaosmanoğlu 15 Temmuz’un ülkemiz için bir milat olduğunu ifade ederek” Ders almamız gereken bir olay. Atalarımızın dediği gibi, su uyur düşman uyumaz. Yıllarca bizi sömürmek isteyen ve diz çöktürmek isteyen batı medeniyetinin yılladır içimizde hazırlıkları vardı. Bizleri tıpkı Mısır gibi, Irak gibi, Suriye gibi yapacaklardı. Ama milletimiz buna izin vermedi ve oyunu bozdu. Ülkemiz emin adımlarla güvenilir ve onurlu bir şekilde varlığını devam ettirecek. Bizler, özgürlüklerimiz ve inandığımız bütün değerlerle halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bizim halkımız her şeyin en güzeline layıktır. Hiçbir zaman köle olmamıştır. 15 Temmuz’da da bunu gösterdi. O süreçte yaşananlar burada en güzel şekilde sahnelendi. Oyuncu arkadaşlarımıza, yönetmenimize ve sahne arkasındaki tüm emeği geçen ekibe teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi. Başkan Karaosmanoğlu, konuşmaların ardından tiyatro oyununda emeği geçenlere çiçek takdim etti.

DAVET TİYATRO OYUNU
Bir Avrupa ülkesinde yaşayan Asım, zengin bir iş adamıdır. 2016 senesi Temmuz ayında ailesi ile birlikte İstanbul'a kayınvalidesini ziyarete gelmiştir. Ancak Temmuzun 15'inde hem Asım hem de Türk milleti, tarihinde çok kez olduğu gibi bir demokrasi sınavı verecektir. Asım ve oğlu o gece demokrasi mücadelesi için meydanlara akan kalabalıktan yalnızca bir kaçıdır. Asım hainler tarafından açılan ateş sonucu yaralanır, oğlu ise şehit düşer. Asım aldığı yara sebebiyle bir süre Türkiye'de, sonrasında ise yaşadığı ülkede tedavi görmeye başlar. Bu süre içinde Asım eşini de kaybeder. Hastaneden taburcu olan Asım bundan sonraki ömrünü 15 Temmuz gecesi yaşanan olayların gerçekliğini tüm çevresindekilere anlatmak ve ispat etmek için yaşayacaktır. Fakat bundan Asım'ın da haberi yoktur.

Yazan: Firdevs Aylin Tez
Yönetmen: Fatih Sevdi
Dekor Kostüm ve Işık tasarımı: Nurullah Tuncer
Müzikleri: Gürkan Çakıcı
Ebru Sanatı: Gülseher Kahraman
Oyuncular: Aydın Sigalı, Funda İlhan, Ferdi Yıldız, Ufuk Aşar

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım