Prof. Dr. Aktay “Kitap okumak cesaret işidir”

Tarih: 5 Mayıs, 2019
a a a

Siyasetçi, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. Yasin Aktay 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okuyucularının kitaplarını imzaladı. Kitaplarını imzalarken kitap okumanın önemine değinen Aktay, “İnsanın sürekli değişime açık olması yeni fikirlere açık olması, hayatı boyunca oluşturduğu kalıbı kırmasıdır. Kitap okumak, içinde bulunduğu hayatın konforunu ve kalıbını kırma şansıdır. Bu kalıbı kırmak bir konforu bozmak olduğu için bir risk oluşturuyor. Bir anlamda cesaret gerektiriyor. Kitap okumak cesaret işidir aslında” dedi.

“GERİ DÖNÜLMEZ BİR GELENEKSEL HALE GELMİŞTİR”
Prof. Dr. Yasin Aktay “Kitap fuarı kitap okuyucularının, kitap kültürünün bir kitap kültürüne dönüşmesinin en önemli işaretlerinden birisidir. Kitap fuarları kitap okuma olayının bir tür kurumsallaşmasını beraberinde getiren tezahür ve fenomenidir. Bunun İstanbul’a yakın olan Kocaeli gibi bir yerde olması ve 11. kez yapılması bunun geri dönülmez bir geleneksel hale gelmesini ifade ediyor. Yani bundan sonra sekteye uğramayacak ve bir habitusa dönüşmesi anlamına geliyor” dedi.

“KİTAP FUARLARI KİTAP KÜLTÜRÜNÜN BAYRAMIDIR”
Kitap fuarlarını önemsediğini belirten Aktay, “Kitap fuarları kitap kültürünün bir festivali bir bayramı gibidir. Buralarda yazar ve okuyucunun buluşması gibi bir getirisi var. Bu buluşmanın tetikleyici sonuçları bulunmaktadır. Bu buluşmalarda yeni fikirlerin yeni kitap projelerin tetikleyicisi olduğunu düşünüyorum. İstanbul ve Ankara dışındaki kitap fuarlarına da gitmeye çalışırım. O tecrübeyi ve heyecanı bende yaşamaya çalışırım. Kitap fuarlarında imzalardan fırsat buldukça hemen başka stantlara gider ihtiyacım olan kitapları almaya çalışırım” ifadelerini kullandı.

“FARKLI KİTAP OKUMAK İNSANI RİSKLİ ALANA SOKAR”
Aktay “Biz hayatı yaşarken, birbirimizi dinlerken aslında bir risk alırız. Çünkü her yeni fikir bizim hayatımızı değiştirebilir. Yeni bir kitap alıyorsun yeni bir kitap okuyorsun. Bu risk tabi ki insanı insan yapan risktir. Kitap okuyan insanlar cesur insanlardır. Fikirlerinin değişmesini göze alan insanlardır. Eğer kitabı benim düşüncelerimi onaylayacak, teyit edecek kitaplardan ziyade farklı fikirlere bizi sevk edecek kitaplar, bizi o riskli alana sokan kitaplardır. Bazen o riski farklı bir şekilde ediniriz. Farklı fikirlerle kendi oluşturduğumuz ve kılavuz edindiğimiz fikirler arasında yaşanan çatışmayı da tecrübe ediniriz” dedi.

“HER KİTAP AYRI BİR DÜNYADIR”
Kitap fuarlarında çok farklı her çeşit ideolojiden ve fikir eğilimden insanların bir arada toplanması olduğunu ifade eden Aktay, bunun başlı başına güzel bir şey olduğunu belirtti. Aktay “Yani burası sadece belli bir fikirde olan insanların buluştuğu bir yer değildir. Burada her kitap ayrı bir dünyadır. Her kitap farklı bir alemdir. Burası; insanı alemlerden alemlere sokan bir ortam sunuyor. Kitap dünyası bizi birazda dünyanın koşuşturmacasından ve aşırı dar bakış açısından sıyırıp, birazda bizi kendimizden alan bir yanı oluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi inşallah daha nicelerini gerçekleştirmesine kadir olur” şeklinde konuştu.