‘’Bağırmayan Anne’’ Tongar’dan ailelere altın tavsiyeler

Tarih: 28 Nisan, 2019
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Ulusal radyo ve televizyon kanallarında çocuk eğitimi programları hazırlayıp sunan ve sosyal medyada “Bağırmayan Anneler” hesabında annelere ulaşan yazar Hatice Kübra Tongar, 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda ailelerle buluştu.

ÇOCUK SEVİYORUZ AMA SAHİPLENEMİYORUZ
Kılavuz Gençlik Sahnesinde “Bağırmayan Anneler” konulu söyleşi gerçekleştiren Hatice Kübra Tongar’a aileler büyük ilgi gösterdi. Çocukların ergenlik döneminde davranışında farklılıklar yaşandığını ifade eden Tongar, “Çocuğu seviyoruz. Tanımadığımız çocukları sokakta görsek severiz ama çocuğumuz olmamasını istiyoruz. Çocuklar camide koşuştursa gülse bile kabul görmüyor” dedi.

“ÇOCUĞU OLAN ONUNLA ÇOCUKLAŞSIN”
“Çocuğu olan onunla çocuklaşsın” hadisi şerifini ailelere aktaran Tongar, “Bizim için çocuk en güzel yatırım, neden? Yaşlılığımızda bize baksın diye. Yaşlılığa yatırım için çocuk yapılmaz. Bizim toplumuzda erkek çocuğuna karşı yatkınlık var. Bir arkadaşımın 3. kız çocuğu olduğunda evine tebrik yerine taziyeye gelmiş gibi gelen insanlar oldu. Böyle olduğu zaman ailede çocuğa karşı kabulsüzlük başlıyor. Derdi ‘Allah ne der?’ olmayanın, ‘El alem ne der?’ olur” ifadesini kullandı.