Körfezi sahil parklarıyla süslüyoruz

Tarih: 6 Aralık, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Körfezi’ne kazandırılacak 300 dönümlük yeni sahil parkında incelemelerde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir’in hizmet binasıyla Güney Terminali arasındaki sahil bandında yapılacak İzmit Sahil Düzenlemesi Sulak Alan Projesi’yle İzmit Körfezi’nin yemyeşil bir gerdanlıkla süslenmesi çalışmalarına yeni bir halka daha ekleyeceklerini söyledi.

SAHİL PARKLARINA YENİ BİR HALKA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit sahilinde yeni bir çalışmaya daha imza atıyor. İzmit Körfezi’ni çevreleyen tüm sahillerde yaptığı düzenlemelerle modern bir görünüm kazandıran Büyükşehir, bu kez atıl halde bulunan 300 dönümlük alana el atıyor. Büyükşehir hizmet binasının arkasındaki dev otopark ile eski Gölcük yolu üzerindeki Güney Terminali arasında kalan bölümde yapılacak çalışmalarla, İzmit Körfezi’ni sarmalayan sahil parklarına yeni bir halka daha eklenecek.

YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET YOLLARI

Bölgeyi daha önce boydan boya dolaşan Başkan Karaosmanoğlu’nun talimatıyla başlayan çalışmalar aralıksız bir şekilde ilerliyor. Yapımına başlanan yeni sahil parkında dev otoparktan başlayarak Güney Terminali’ne kadar uzanacak alanda yürüyüş ve bisiklet yolları yer alacak. Ayrıca sahilden eski Gölcük yoluna ulaşım için ara yürüyüş yolları da planlanmış durumda. Hizmet binasının arkasındaki dev otopark ve Outlet Center bölümündeki yürüyüş yolları ise kanal üzerine inşa edilecek 50 metrelik bir köprüyle birbirine bağlanacak.

DOĞAL YAŞAM KORUNACAK

Öte yandan İzmit Sahil Düzenlemesi Sulak Alan Projesi dahilinde doğal yaşam için büyük önem oluşturan, eski Vinsan kampüsü ve kanal arasında kalan sulak alan korunarak, buradaki su kuşlarının çoğalması sağlanacak. Kanal kenarı ve Outlet Center arkasına konulacak iki gözetleme kulesiyle de, doğaseverler su kuşlarını yaşam alanlarında izleyebilecek. Parkta yapılacak uçurtma tepesi de, şehre yeni bir siluet da kazandıracak. Kısa sürede Kocaeli halkının favori mekanları arasına katılması beklenen sahil parkında çeşitli spor alanları ve stres parkuru yer alacak.

BAŞKAN İNCELEME YAPTI

Piknik alanlarıyla ailelerin hafta sonlarını geçirebilecekleri mekânlardan biri olacak park, çocuk oyun grupları ve fitness aletleriyle de cazip hale getirilecek. Parkın pek çok yerine kamelyalar ve pergolalar konulacak. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaları yerinde denetleyen Başkan Karaosmanoğlu da, projeyle ilgili detaylı bilgi aldı. Park ve Bahçeler Müdürü Cenan Turan’ın eşlik ettiği Başkan Karaosmanoğlu, 300 dönümlük yeni park alanını boydan boya dolaştı.

KÖRFEZ BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ

Park yapılacak alanı boydan boya dolaşan ve Turan’dan çalışmaların geldiği noktaya ilişkin bilgi alan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’İzmit Körfezi bizim gözbebeğimiz… Evimizin mutfağını nasıl temiz tutuyorsak, İzmit Körfezi’ni de öyle temizliyoruz. Yetmiyor, bir yandan evimizi eşyalarla süslediğimiz gibi, biz de İzmit Körfezimizi yeşil alanlarla, parklarla, yürüyüş yollarıyla, diktiğimiz milyonlarca ağaçla süslüyoruz’’ ifadesini kullandı.