Diriliş Kampları Türkiye’ye örnek oluyor

Tarih: 16 Aralık, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Samanlı Dağları’nın eteklerindeki Aytepe yaylasında inşa edilen Diriliş Gençlik Kampları, bu güne kadar 500 bini aşkın misafiri ağırladı. Diriliş kamplarının yapım aşamalarında doğanın hiçbir şekilde tahrip edilmemiş olması en büyük özelliği olarak dikkat çekiyor. Betona hiçbir şekilde yer verilmemiş kamplar, gelen misafirlerin kısa bir süreliğine de olsa şehrin kalabalığından ve beton yapılardan uzak kalmasına imkân sağlıyor. Kampların en güzel yanlarından biri de telefon ve televizyon gibi teknolojik aletlerin kullanılmaması.

BİNLERCE MİSAFİR ÇOCUK AĞIRLANDI
Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı kentin en zirve yerlerinden olan Samanlı Dağları’nın eteklerinde Aytepe yaylasında inşa edilen Diriliş 1, Diriliş 2 ve Darıca Bayramoğlu’nda denize sıfır olarak yapılan Diriliş 3 Hüma Hatun Gençlik Kampları, Türkiye’de önemli bir örnek teşkil ediyor. Özellikle gençlerin ilgisini çeken Diriliş Gençlik Kampları, bugüne kadar binlerce misafiri ağırladı. Kocaeli ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen binlerce genç, Diriliş Kampları’nda muhteşem vakit geçirirken becerilerini geliştirerek kendi fikirlerini de hayata geçirme fırsatı buldu.

GENÇLİK LİDERLERİ ÖRNEK OLUYOR
Diriliş Kampları’nda görev alan gençlik liderlerinin tamamı üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Okul dışında kalan vakitlerini kampta, ziyaretçilerle geçiren gençlik liderleri, aynı zamanda belediye tarafından bursla ödüllendiriliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı kurul tarafından seçilen liderler belli bir eğitimden geçtikten sonra kamplarda görev almaya başlıyor. Böylece kampa gelen misafirler, kendileri için ‘’Kılavuz Gençlik Projesinin’’ ürünü olarak bir rol model görmüş oluyor.

TAMAMEN DOĞAL BİR ORTAM
Kızlara yönelik hizmet veren Diriliş Kampı-1, 220 kişilik kapasiteye sahip, erkeklere yönelik hizmet veren Diriliş Kampı-2 320 kişiyi aynı anda misafir edebiliyor. Yine kızlara Diriliş-3 Hüma Hatun Gençlik kampı ise 160 kişilik misafir ağırlama kapasitesine sahip. Üç kamp aynı anda 700’ü aşkın misafiri ağırlayabiliyor. Diriliş Kamplarında bungalov yani ahşap evler bulunuyor. Misafirler, 2, 4 ve 8 kişilik bu evlerde kalıyor. Evlerin içerisinde; yatak, yastık, yorgan, gardırop bulunuyor. Profesyonel ısıtma sistemi ile evler ısıtılıyor. Her üç kampta idari bina, yemekhane ve mescit mevcut. Dirliş-1 ve Diriliş-2 kamplarının toplam alanı 180 dönümdür. Diriliş-3 toplam alanı ise 30 dönümdür.

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR
Büyükşehir Belediyesi'nin gençlerin hizmetine sunduğu Diriliş Kampları içerdiği etkinliklerle de diğer merkezler tarafından da parmakla gösteriliyor. Kamp merkezlerinde izcilik eğitiminin yanı sıra farklı spor dalında etkinlikler yapılıyor. Kampa katılan çocuklar, doğayla iç içe matrak, paintball, yeşil alan, masa tenisi ve badminton gibi sporları yapmanın keyfine varıyor. Misafir çocuklar ayrıca, jenga, tabu ve bilgi çarkı gibi iletişimin kalitesini arttırıcı oyunlar oynayarak tecrübe kazanıyor. Yüzme havuzlarından da yararlanan çocuklar, doya doya yüzmenin keyfini de yaşayabiliyor.

MİSAFİRLERİN MEMNUNİYETİ ÖN PLANDA
Diriliş Gençlik Kampları’nda misafirlerin memnuniyeti ön palanda tutuluyor. Tamamen ücretsiz bir hizmet sunulan kamplarda tüm olanaklar seferber edilmiş durumda. Kampa gelecek misafirler servisle gruplar halinde şehir merkezinden alınıyor ve 3 günün sonunda yine alındıkları yere bırakılıyor. Cuma günü öğlenden sonra kampa gelen öğrenciler cumartesi-pazar günlerini dolu dolu geçiriyor, arkadaşlıklarını pekiştiriyor ve pazar günü çıkış yapıyorlar. Yine hafta içi kamp yapmak isteyen guruplar Pazartesi Kampa giriş yapıp Perşembe günü çıkış yapabiliyor.