Başkan Büyükakın, Makine Mühendislerine konuk oldu

Tarih: 26 Aralık, 2023
a a a

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Mehmet Ali Elma ve yönetimine konuk oldu. Çok verimli geçen görüşmede kente dair önemli fikir alışverişlerinin olduğu buluşmada, enerji verimliliğinden makine mühendisleri başta olmak üzere makine tekniker ve teknisyenlerinin gelişimine dönük başlıklar da ele alındı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla üç gün süren Kocaeli Kent Forumuna desteklerinden dolayı Başkan Büyükakın’a teşekkür eden şube başkanı Elma, nazik ziyaretleri nedeniyle Başkan Büyükakın’a şükranlarını da iletti.

“BAKANLIĞA ÇALIŞMALARIMIZI RAPORLUYORUZ”

Enerji verimliliği üzerine değerlendirmelerin yapıldığı birliktelikte, Makine Mühendisleri Odası Uygulama Merkezi’ni de gezen Başkan Büyükakın, ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede, “Ana Hizmet Binası, Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Kongre Merkezi ve Gebze Sporcu Eğitim Merkezi gibi zorunlu olan ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kurulumu yaparak belge almaya hak kazandık. Ayrıca Kurum Enerji Politikasını oluşturarak web sitemizde yayınladık. Enerji verimliliği ve buna bağlı olarak tasarruf edilebilecek her alanda adım atmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın genelgesine göre bu gibi binalar için 2030 yılına kadar asgari %30 enerji verimliliği sağlanması gerekliliğine istinaden Enerji Yöneticisi atanan bu binalarımız için enerji verimliliği çalışmaları yürütüyoruz. Ve her yıl bakanlığımıza bu çalışmalarımızı raporluyoruz” ifadelerini sarf etti.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE NELER YAPABİLİRİZ”

Başkan Büyükakın değerlendirmelerine şu şekilde devam etti; “Bir kez daha samimi misafirperverliklerinden dolayı Makine Mühendisleri Odamızın Başkanı Mehmet Ali Elma ve yönetimine teşekkür ediyorum. Çok kıymetli istişarelerde bulunduk. Bundan sonrası içinde nasıl çalışabiliriz bunu da konuştuk. Tabi bugün kente dair önemli konuları ele aldık. Bizim açımızdan depreme hazırlık ve enerji verimliliği noktasında değerlendirmelerimiz oldu. Özellikle enerji verimliliği üzerine daha neler yapabiliriz bunu değerlendirdik. Tabi bizim çalışmalarımız var. Bir taraftan bunlara devam ederken diğer taraftan daha neler yapabiliriz ona bakıyoruz. Örnek vermek gerekirse iç ve dış aydınlatmalarda ekonomik ömrünün sonuna gelen armatürler, LED armatürlerle değişimi yapılarak önemli ölçüde tasarruf yapıyoruz. Akıllı aydınlatma sistemleri ile aydınlatma seviyelerinin uzaktan kontrolü, belirli saatlerde aydınlatma seviyelerinin düşürülerek tasarruf sağlanmasını sağlıyoruz. Enerji izleme merkezi oluşturularak bütün tesislerimizin uzaktan takip ve kontrolünü yapıyoruz. Elektrik, doğalgaz ve su tüketimi için personele yönelik bilinçlendirmelerde bulunuyoruz.’’

KOÜ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Başkan Büyükakın, “Tesislerimize ait ısıtma, soğutma sistemleri, motorlar, pompalar, elektrik sistemlerinin düzenli periyodik bakımları ile kontrolleri yapılmaktadır. Ekonomik ömrünü dolduran cihazlar, yüksek verimliliğe sahip enerji sınıfı cihazlar ile değiştirilmektedir. Bunların yanında Kocaeli Üniversitesi ve İSU Genel Müdürlüğümüz arasında imzalanan Enerji Verimliliği protokolü ile enerji verimliliği çalışmalarımız akademik işbirliği ile devam etmektedir. Yüksek enerji tüketim grubunda yer alan su arıtma tesisleri ve pompa terfi istasyonlarında enerji verimliliği etütleri ve analizleri yaparak enerji tasarruf potansiyellerini belirliyoruz. İSU Genel Müdürlüğümüzde içme suyunun temini, atıksu bertarafı ve yağmursuyu terfi faaliyetleri için yıllık ortalama 126 milyon kwh elektrik enerjisi tüketilirken, enerji maliyetlerimizi azaltmaya yönelik yapılan enerji üretim yatırımları olan Hidrolik ve Güneş Enerji Santralleri ile yıllık ortalama 16,4 milyon kwh enerji üretiyoruz” açıklamasını yaptı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım