Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü

0262 321 56 35

mustafacevher@kocaeli.bel.tr

Büyükşehir de “enerji verimliliği “ semineri

Tarih: 1 Temmuz, 2011
a a a

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Enerji Verimliliği daire Başkanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğince Antikkapı’da Binalarda enerji verimliliği konusunda seminer gerçekleştirildi. Seminere ilçe belediyeler ve Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı personeli katıldı. Binalarda enerjinin iyi kullanımı ile ilgili bilgiler veren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Verimliliği Dairesi Başkanlığı’ndan Hakan Ergün, enerji tüketimimizin %82 ’sinin ısıtma için kullanıldığını söyledi.

YALITIMLA YÜZDE ELLİ TASARRUF

Isı yalıtım önlemleriyle enerji kayıplarının azaltılabileceğini ifade eden Ergün, “Binaların yalıtımı ile %25 den %50’ye varan yakıt tasarrufu sağlanması mümkündür” dedi. Enerji kaynakları nedeniyle dünyada pek çok savaş yaşandığını vurgulayan Hakan Ergün, enerjiyi tasarruflu kullanmanın önemli olduğunu dile getirdi.

TASARRUF İÇİN BİNALAR YALITILACAK

Türkiye’nin enerjide yüzde 70 oranında dışa bağımlı olduğunu belirten Hakan Ergün, “Enerji tüketimimizin yüzde 82’sini oluşturan ısınmada binaların yapımı sırasında tasarruf sağlayacak yalıtım tedbirleri alınabiliriz. Enerjiyle yapılacak tasarruf sonucu ev ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak. Binaların bir mükellefi belgesi olacak. Vatandaşlarımız ev almadan önce enerji kimliğine bakılacak ve belgesine baktığımızda bina ile ilgili bütün bilgi ve belgelerine ulaşacağız. Mevcut binalar da 2017 yılına kadar kimliklerine göre dizayn edilecek” şeklinde konuştu.