Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Fuar ve terminallerdeki işyerleri denetlendi

Tarih: 7 Temmuz, 2014
a a a
Fuar ve terminallerdeki işyerleri denetlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Kocaeli Kültür Sanat ve Eğlence Fuarı’nda ve terminallerde faaliyet gösteren işyerlerinde denetimlerde bulundu. Ramazan öncesi gerçekleşen denetimlerde lokanta, restoran, bar, düğün salonu, dondurmacı, mısırcı, büfe, kahvehane, fast food gibi işyerlerindeki gıdaların sağlığa uygun olup olmadıkları incelendi.

HİJYEN EĞİTİMİNE DİKKAT

Yapılan denetimlerde işyerlerinin ruhsat şartları, teknik ve hijyenik koşulları, gıda güvenliği denetlendi. Satışa sunulan gıda maddelerinin son tüketim tarihleri, üretim ve ithalat izinleri ile saklama ve muhafaza koşulları incelendi. Ayrıca işyerlerinin genel temizlik ve düzeni de kontrol edildi. Ramazan ayında da devam eden denetimlerde işyeri sahiplerine hijyen eğitimi alınması konusunda uyarılarda da bulunuldu.

HİJYEN EĞİTİM BELGESİ

Hijyen Eğitimi Belgesi almamış olanlar hakkında, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesine göre her bir çalışan ayrı ayrı aykırılık olarak değerlendirilerek kişi başı 250 ile 1000 TL arasında cezai işlem uygulanacak. Hijyen eğitimi almak isteyen kişilerin, halk eğitim merkezlerinden ya da bağlı bulundukları meslek odaları ile temasa geçerek konu hakkında bilgi alabilecekleri bildirildi.

6 AYDA 2 BİN 594 İŞYERİ DENETLENDİ

Öte yandan haziran ayında 450 işyerinin denetimi yapıldı. Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü denetim ekipleri, 2014 yılının ilk altı ayında ise 2 bin 594 işyerinin denetimini gerçekleştirdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım