Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Büyükşehirden kaçak kömür denetimi

Tarih: 7 Ocak, 2013
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kömür satılı yapılan işyerlerine denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Isınma amaçlı olarak kullanılan katı yakıtların satışa sunulduğu yerlerde yapılan denetimlerde 2012 yılı içerisinde 242 mahrukatçıya denetim yapıldı. Labaratuvar analizlerinin de yapıldığı incelemelerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN

Büyükşehir Belediyesi’nin temiz bir çevre için hayata geçirdiği projeler Kocaeli’nin sanayi kenti olmasının yanında doğa kenti olması yolunda ilerlemesini sağlıyor. Yapılan bu hizmetlerinin sağlıklı yürümesi için de çevre denetimleri ihmal edilmiyor. Bu kapsamda “Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği” gereğince yakma tesislerine ve satışa sunulan yakıtların denetimi Büyükşehir Belediyesi tarafından titizlikle yürütülüyor.

UYARI VE TEBLİĞ YAPILIYOR

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerde kömür satışı yapılan işyerlerine sıkı denetimler yapılıyor. Yapılan denetimler neticesinde kömür satışı yapan işyerlerine yönelik “Katı Yakıt Satıcısı Kayıt Belgesi” almaları konusunda gerekli uyarı ve tebliğler yapılıyor. Gerekli belgeleri bulunmayan işyerleri yasal işlem başlatılmasına yönelik olarak ilgili kurumlara bildiride bulunuldu.

SORUN GÖZÜKMEDİ

Öte yandan Büyükşehir ekipleri ısınmadan kaynaklı hava kirliliği şikayetlerini de değerlendiriyor. Ekipler şikayet bölgelerine giderek usulüne uygun olarak kömür numuneleri alınıyor. Alınan numuneler numuneleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeterlilik belgesi bulunan laboratuarda analiz ettiriliyor. Analiz sonuçları konuyla ilgisi olan makamlara iletiliyor. 2012 yılındaki 242 işyerine yapılan denetimler neticesinde ise kömür satışı yapılan işyerleriyle ilgili herhangi bir olumsuzluğa rastlanmaması sevindirdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım