Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Kola, cips (out); meyve, ayran (in)

Tarih: 5 Kasım, 2012
a a a
Kola, cips (out); meyve, ayran (in)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yeni eğitim-öğretim dönemine girdiğimiz bu günlerde öğrencilerin sıklıkla kullandığı okul kantinlerinde sıkı denetimler uyguluyor. Eylül ve Ekim ayı dönemlerinde 125 okul kantininde yapılan denetimlerde hijyene dikkat edildi. Denetimlerde gazlı, kolalı içecekler, kızartma ve cipslerin satışının yasak olduğu işyeri sahiplerine vurgulandı.

EYLÜL EKİM AYLARINDA

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile ilgili ilçe Belediyelerinin denetim ekiplerinin katılımıyla kent genelindeki okul kantinlerini denetliyor. Bu kapsamda eylül ve ekim aylarında125 okul kantininde teknik ve hijyenik denetimler yapıldı. Denetimlerde satışı yasak olan ürünler, muhafaza koşulları gibi konularda okul kantini sahipleri bilgilendirildi.

SAĞLIKLI BESİNLERE EVET

Okul kantinlerinin hijyenik yönden sıkı denetime tabi tutulduğu çalışmalarda satışa sunulan yiyecek ve içeceklere yönelik bilgilendirmelerde bulunuldu. Denetimlerde enerji içecekleri, kızartmalar (Patates kızartması v.b), cipsler, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içeceklerin okul kantinlerinde satışının yapılmasının yasaklandığı işletme sahiplerine bildirildi. Bu gıdaların yerine süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, sebze suyu, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, tane ile meyve sebze satışının yapılması gerektiği vurgulandı.

HAZIR YİYECEKLERDE İZİN ŞART

Denetim ekipleri okul kantinlerinde çiğ et ve et ürünlerinin satışının yasak olması sebebiyle hazır ve yarı hazır işlenmiş et ve et ürünlerine yönelen esnafın bazı hususlara dikkat etmesi gerektiğini aktardı. Bu ürünlerin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni almış, etiketinde üretim ve son kullanım tarihi bulunmuş olmasının gerektiğini bildiren ekipler bu ürünlerin uygun koşullarda ve sıcaklıkta muhafaza edilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu söyledi. Ayrıca yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin tüketimini özendirici her türlü reklam, promosyon ve tanıtım amaçlı afiş, poster, broşürün okul kantinlerinde bulundurulmaması konularında bilgilendirmeler yapıldı.

DONMUŞ GIDALARA DİKKAT

Dondurulmuş ürünlerin -18 C°de iken teslim alınması ve son kullanma tarihine kadar -18 C° de saklanmasına dikkat edilmesi gerektiği bilgisini veren denetim ekipleri satışa sunulan pişirilmiş ürünlerin uygun koşullarda (sıcaklık, nem v.b) saklanmasına dikkat çekti. İşyeri sahiplerine ayrıca döner, pizza v.b sıcak servis yapılacak gıdaların 65 C° üzerindeki sıcaklıklarda bekletilmesi; oda sıcaklığında iki saatten fazla bekletilmemesi, süt, yoğurt, ayran, puding v.b gıdaların 5 C° ve altındaki sıcaklıklarda uygun koşullarda bekletilmesinin gerektiği bilgisi verildi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım