Trafik Yönetimi Şube Müdürlüğü

0262 321 68 09

muratsandalci@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Trafik Yönetimi Şube Müdürlüğü

Taksi ulaşımına TGYS hizmeti geliyor

Tarih: 22 Ağustos, 2014
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı, projelerine bir yenisini eklemek, vatandaşlarımızın ve taksi hizmeti sunan esnafımızın memnuniyetini, taşıma hizmetlerinin kalitesini arttırmak için Taksi Güvenlik ve Yönlendirme Sistemi(TGYS) çalışmalarına başladı. Konuyla ilgili Toplu Taşıma Dairesi bünyesinde UKOME ve İş&Süreç Geliştirme Birimi tarafından, Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanlığı’na, ilçe durak temsilcilerine ve ilçe oda başkanlarına bir sunum yapıldı.

TAKSİ GÜVENLİK VE YÖNLENDİRME SİSTEMİ

Taksi Güvenlik ve Yönlendirme Sistemi(TGYS) projesinin amacı sisteme tanımlı bir çağrı merkezi aracılığı ile müşterilerden alınan taksi taleplerini donanım ve yazılımlar bütünü ile en yakın konumda bulunan boş taksilere yönlendirmek olarak ifade ediliyor. Proje kapsamında sistem; çağrıyı kabul eden taksinin plaka ve sürücü bilgilerini müşteriye bildirerek, taksiyi müşteri adresine hızlıca yönlendiriyor.

TEK MERKEZDEN YÖNETİM

Taksi sürücüsüne sürekli ve düzenli müşteri yönlendirerek boş olduğu anlarda ek kazanç sağlaması, aracının sürekli takip altında olması ile güvende olması taksiciler açısından bir avantaj olarak gösteriliyor. Taksi müşterisi açısından ise taksi kullanımlarında tek bir merkez ile iletişime geçip taksi talebinde bulunarak, plakası ve sürücüsü bilinen araçları kullanabilmesi güven ve hizmet kalitesi açısından önem taşıyor.

SİSTEMİN AVANTAJLARI

TGYS’nin avantajları şöyle; Taksi taleplerini tek merkezden yönetim, sürekli 7x24 müşteri hizmetinin verilebilmesi, her işlem kayıt altında olacağı için üst düzeyde güvenlik, araç konumlarının internet ortamında anında izlenmesi, araç hareketlerinin geriye dönük olarak izlenebilmesi ve raporlanabilmesi, taksimetre raporları, alarm butonu ile acil durum sinyallerinin merkeze gönderilmesi sayesinde anında müdahale imkanı, Handsfree (Sesli Görüşme) kiti ile sürücünün merkezle iletişime girebilmesi , ayrıca acil durumlarda araç içinin merkezden dinlenmesi, aracın konumunu anlık olarak, adres bilgisi ile harita üzerinde gösterebilmesi, merkez ile mesajlaşabilmesi, gelen talep bilgilerini ekranda gösterebilmesi, dokunmatik özelliği ile cevap verebilme imkanı, yolcu biniş ve iniş bilgilerinin takip edilmesi, taksilerin anlık ve geçmişe yönelik durumları ile konumlarının merkez tarafından saklanması ve her zaman sorgulanabilir, rapor alınabilir olması.

ÜST DÜZEY YOLCU MEMNUNİYETİ

Sistemin amacı ise şöyle ifade ediliyor; Yolcu memnuniyetini arttırmak, sürüş güvenliğini arttırmak, şoför ve yolcu güvenliğini sağlamak, araç kapasite kullanımını arttırmak ve hizmet kalitesini arttırmak.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım