Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Sümer Cami Meydanı eski haline kavuşuyor

Tarih: 6 Mayıs, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez İlçesi Hereke bölgesinde bulunan ve 19. Yüzyıl’da Abdülmecid döneminde yapılan tarihi Sümer Cami Meydanı’nı eski haline kavuşturmak için çalışmalara başladı. Yapılacak peyzaj düzenleme çalışmaları ile Kocaeli’nin en önemli tarihi meydanlarından biri ülkemize kazandırılacak.

ABDÜLMECİD DÖNEMİNE AİT

Büyükşehir Belediyesi tarihi yapıları restore ederek bir bir gün ışığına çıkarmaya devam ediyor. Kentsel sit alanı içinde bulunan Hereke’de bulunan tarihi Sümer Cami Meydanı’na yapılacak çalışmalar da bunlardan biri. Abdülmecid dönemine ait Cami meydanına yapılacak peyzaj düzenleme çalışmaları ile tarihi alan eski haline kavuşturulmuş olacak.

PROJELER ONAYLANDI

Önemli çalışma için Büyükşehir Belediyesi İmar Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından projeler titizlikle hazırlandı. Hazırlanan projelerin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanmasının ardından tarihi meydan peyzaj düzenleme çalışmalarına start verildi. Alanın eski dokusuna özgü yapılacak düzenleme çalışmaları, yer zeminin düzgün yapıya kazandırılması için kazı çalışmalarının bitmesi ile başlatıldı.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

19. yüzyıla ait her dokunun aslına uygun olarak günümüze kazandırılacağı peyzaj düzenleme çalışmaları Büyükşehir Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ile Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülüyor. Çalışmalarda tarihi meydanının yürüyüş yolları bakıma alınacak, bitki süs havuzlarının yapılacak, tarihi çınar ağaçları korunarak ışıklandırmaları sağlanacak. O döneme ait aydınlatma araçları ile donatılacak alanda bir de kültür evi bulunacak.