Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

fatmaaydin@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Ukrayna eski Sağlık Bakanından Büyükşehir Mezbahasına ziyaret

Tarih: 24 Şubat, 2021
a a a

Dünya standartlarında faaliyet gösteren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait Solaklar yolu üzerindeki İzmit mezbahası Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Sağlıklı şartlarda, hem üretici hem de tüketicinin dostu olan mezbaha, son olarak Ukrayna’dan gelen ziyaretçilerine kapılarını açtı.

BENZER TESİS KURACAKLAR
Ukrayna eski Sağlık Bakanı Ilya Yemets, eski milletvekili ve Rivne eski Valisi Vasili Mihaylovic ve beraberindeki heyet İzmit mezbahasında incelemelerde bulundu. İzmit mezbahasının benzerini Ukrayna’da inşa etme amacı taşıyan heyet, mezbahayı adım adım gezerek fotoğraf ve video kaydı aldı. Ukraynalı ziyaretçiler, Büyükşehir’in planlayıp projelendirdiği tesisin benzerini kendi ülkelerinde tesis etmeyi planlıyor.

TÜRKİYE VE DÜNYADAN İLGİ GÖRÜYOR
Diğer yandan Cezayir, Sudan gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerin yanında ülkemizde faaliyetini sürdüren kurum temsilcileri modern mezbahayı gezerek bilgi aldı. Mezbaha ziyaretlerinin önümüzdeki günlerde de devam edeceği bildirildi.

HİJYEN ÖN PLANDA
Dünya standartlarında tüm ekipmanlara sahip Solaklar yolu üzerindeki İzmit mezbahasında işinin ehli kesim personeli tarafından et kesimi hizmetine devam ediliyor. Sağlıklı şartlarda hijyen koşullarına titizlikle devam eden üretici ve tüketici dostu mezbahada talep eden firma ve vatandaşlara hijyen koşulları gözetilerek hizmet veriliyor.

SON TEKNOLOJİK CİHAZLAR
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ruhsatlanmış son teknolojik teçhizatlarla kesim yapabilen, dört bin 300 metrekare kapalı alana sahip olan İzmit Mezbahası kent genelinde kasaplara hizmet veriyor. İzmit Mezbahasında kesilen hayvanların etlerini vatandaşlar gönül rahatlığıyla tüketebilir.

SIFIR ATIK
900 metrakare soğuk hava depoları, sakatat soğuk hava depoları ile etler saklanıp, aynı anda 200 adet büyükbaş ve küçükbaş et kesimi yapabilen kesimhane ‘sıfır atık’ ile örnek oluyor. Mezbaha biyolojik atıkları ziyan etmiyor. Belli koşullar altında toplanan atıklar İzaydaş’ın biyogaz sistemine gönderilerek elektrik üretimi katkı sağlıyor.

TÜM YÖNETMELİKLERE UYGUN
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından sunulan kesim hizmeti, pandemi sürecinde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün aldığı yönetmelikleri uygulayarak çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşın her daim yanında olan Büyükşehir Belediyesi, pandemi süreci nedeniyle kesim fiyatlarına piyasayı etkilememek için zam yapmadı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kanun ve yönetmelikleri ile hizmet veren Büyükşehir mezbahası üretici firmaların helal, temiz eti kasaplarla buluşturuyor. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ulaşabileceği hizmet ve hizmetlerin sunulduğu, mezbaha çalışanlarıyla güvenirlikli, yenilikçi ve sürdürebilirliğiyle tek örnek kesimhane olmayı başardı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım