Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

mustafa.yesildal@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Sıcak yemekler gariplerin sofrasına giriyor

Tarih: 30 Ağustos, 2010
a a a
Sıcak yemekler gariplerin sofrasına giriyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi on bir ayın sultanı Ramazan Ayı içinde evinde yemek yapamayacak, muhtaç, ihtiyaç sahibi vatandaşlara sıcak yemek dağıtımını sürdürüyor. İftar ve sahur menüsü olarak günde 4 bin öğün yemeğin dağıtıldığı hizmet ile yaşlı, engelli, hasta, kimsesiz vatandaşların Ramazan sofraları şenlendiriliyor.

4 BİN ÖĞÜN YEMEK

Ramazan Ayı’nda İftar çadırlarında günde yaklaşık 6 bin 500 kişiye iftar yemeği, 5 bin kişiye iftariyelik verecek olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, evlerinde yemek yapamayacak vatandaşlara günde 4 bin öğün sıcak yemek dağıtımı hizmeti veriyor. Her biri evinde yemek yapamayacak durumda olan vatandaşların kapılarına kadar getirilen sıcak yemekler bir nebze de olsun ihtiyaç sahiplerinin Ramazan Ayı’nı daha iyi geçirmelerini sağlıyor. Yemekler iftarlık ve sahurluk olarak steril koşullarda vatandaşlara ulaştırılıyor.

KORE GAZİSİ’NİN MUTLULUĞU

Muhtarlar ve ilgili belediyelerin tespitleri sonucunda oluşturulan listeler aracılığı ile dağıtılan yemekleri alan ihtiyaç sahiplerinden birisi ise Kore Gazisi Şevki Akbar. Hacıhızır Mahallesi’ndeki küçük evlerinde yatalak eşi ile birlikte yaşayan Şevki Dede 81 yaşında. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekiplerini evinin kapısında ayakta karşılayan Şevki Dede yapılan yemek yardımının eşi ile birlikte Ramazan Ayı’nı daha rahat geçirmelerini sağladığını ifade etti.

SOFRAMIZ HER ZAMAN DOLU

Bu sene ikincisi gerçekleştirilen çalışmadan, yüzündeki gülümsemesinden çok memnun olduğu anlaşılan Şevki Dede yemek yapmakta zorluk çektiklerini, evlerine kadar getirilen yemekler ile bu dertlerinden kurtulduklarını ifade etti. Yaşlı çift sahur ve iftarlarda verilen yemekleri buzdolabından çıkarıp ısıttıklarını ve Ramazan sofralarının bu sayede her zaman dolu olduğunu söyledi. Ayrıca Evde Bakım Hizmeti’nden de yararlandığını açıklayan yaşlı çift Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

ASTIM HASTASI İLYAS DEDE

İzmit Merkez İlçesine bağlı Çukurbağ Mahallesi’nde oturan İlyas Göksu da bu muhtaç isimlerden birisi. Büyükşehir Belediyesi’nin ulaştırdığı sıcak yemekleri alan astım hastası İlyas Dede hastalığı yüzünden evden dışarıya çıkamadığını ifade etti. Yaklaşık 20 sene önce Bulgaristan’dan göç ederek Kocaeli’ye yerleşen 77 yaşındaki İlyas Dede sofralarının yapılan yardımlarla şenlendiğini söyledi. Zaman zaman sevincinden duygulanan İlyas Dede, kendisi gibi ihtiyaç sahibi olanlara gösterilen hassasiyetten dolayı çok memnun olduğunu açıkladı.

HER GÜNE FARKLI MENÜ

Kent genelinde belirlenen ihtiyaç sahiplerine verilen iftar ve sahurluk yemekler vakumlu ve pastörize olarak vatandaşlara sunuluyor. Bir eve Haftada iki kez dağıtılan yemekler buzdolabında 6 hafta saklanabilen ve açıldıktan sonra 2 gün saklanabilen özellikte. Sahur ve İftar menüleri Menüler ise Piliç kavurma, Çiftlik Kebabı, Etli Biber Dolması, Etli Yaprak Sarma, Kaşarlı Kare Köfte, Sebzelik Köfte, Karnıyarık, Kadınbudu Köfte, Pirinç Pilavı, Tavuk Döner, Et Döner gibi yemekler oluşuyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım