Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

0262 325 60 91

tuncayturetken@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

Büyükşehir’den çiftçiye bin adet hindi ve çilek fidesi dağıtıldı

Tarih: 29 Ağustos, 2014
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Köye Hizmet Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında Kandıra Kayıplar Köyü’nde daha önce Kandıra’dan talepte bulunan 10 yetiştiriciye bin adet hindi yavrusu ile Kandıra ve Başiskele’den talepte bulunan 22 çiftçiye 75 bin adet çilek fidesi dağıtıldı.

GIDA İHTİSAS KOOP.’TA TÖREN YAPILDI

Kandıra Gıda İhtisas ve Çevre Köyleri Tarımsal Kooperatifi’nde düzenlenen törene Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kandıra Tarım İlçe Müdür Yardımcısı Ali Koç, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Müdürü Hamit Eroğlu, Kandıra Gıda İhtisas ve Çevre Köyleri Tarımsal Kooperatifi Başkanı Erol Ölmez, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Cenan Turan ile çevre köylerden çok sayıda vatandaş katıldı.

TARLADAKİ ÜRÜNLER PAZAR BULACAK

Başkan Karaosmanoğlu, Kandıra Gıda İhtisas ve Organize Sanayi Bölgesi’nde 2015 yılında temellerin atılacağını müjdeledi. ‘’Bu bölgenin gelişimi için güzel bir girişimde bulunuyoruz’’ diyen Başkan Karaosmanoğlu, Kandıra bölgesinde üretilen tarım ürünlerinin yapılacak Gıda OSB’nin tamamlanmasıyla pazar bulacağını belirtti. “Büyükşehir Belediyesi’ndeki teknisyen ve mühendislerimiz, sizlerin her zaman yanında ve hizmetinde olacaktır” diyen Başkan Karaosmanoğlu, köylere büyük önem verdiklerini dile getirdi.

TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, aile başına 100 adet olmak üzere on aileye toplamda bin adet hindi yavrusu ve Kandıra ile Başiskele’den çiftçilere 75 bin adet çilek fidesi dağıtımının önemine değindi. Kandıra Belediyesi bünyesinde tarımsal hizmetler müdürlüğünü kurduklarını aktaran Köken, “Büyükşehir Belediyemizin yardımıyla da tarımsal alanda eksikliklerimizi tamamlayacağız” dedi.

ÜRETİCİYE BİN ADET HİNDİ YAVRUSU

Mera besisine uygun, hızlı canlı ağırlık artışına sahip, pazar payı yüksek, kârlı üretim sağlayan “Amerikan bronzu hindi ırkı” yetiştiriciliği tekniklerini uygulamalı eğitimlerle çiftçilerimize aktarmak, ilimizde özellikle Kandıra ilçesinde yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla talepte bulunan 10 çiftçiye bin adet hindi yavrusu verildi. Böylece Kandıra hindisinin tanınması, doğal ortamda yetiştirildiği için etinin lezzetli ve üretim maliyetinin düşük olması nedeniyle çiftçilerimiz pazar sorunu yaşamadan kârlı üretim yapabilecek.

AMAÇ ÜRETİMİ VE DAĞITIMI ARTIRMAK

Büyükşehir’den hindi yavrusu talebinde bulunan yetiştiriciler doğal kuluçka ya da kuluçka makinesi yöntemlerini uyguladıkları takdirde üretim sağlayabilecek. Eğitime katılanlar organik yetiştiricilik, sertifika ve patent konularında bilgi sahibi olacak. İlimizde az sayıda olan merada hindi yetiştiriciliği yeni yetiştiricilerin katılımıyla artırılmış olacak. Projenin ilerleyen aşamalarında kuluçka makinesi alınarak kooperatif bünyesinde hindi yavrusu üretimi ve dağıtımı plânlanıyor.

75 BİN YEDİVEREN ÇİLEĞİ FİDESİ

Kocaeli çiftçisini hastalıklara dayanıklı, pazar değeri yüksek ve verimli alternatif ürünlere yönlendirmek, bu ürünlerden biri olan albion (yediveren) çilek çeşidini yetiştirmesine teşvik etmek ve benzer çeşitlerin örnek bahçeler kurularak yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla 75 bin adet çilek fidesi dağıtımı yapıldı. Hastalıklara karşı daha dayanıklı ve üretim kapasitesi yüksek bir çilek ırkı fidesinin çiftçilere dağıtılmasıyla depolama ve ilaçlama maliyetleri düşecek, verilecek eğitimle modern tarım yaygınlaşacak.