Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

“Türkiye’nin elçileriyiz”

Tarih: 30 Eylül, 2013
a a a

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) eğitim programı kapsamında ülkemize gelen Tunus belediyesi ile Yemen Yerel Yönetimler Bakanlığı temsilcileri Kocaeli’de bir dizi incelemelerde bulundu. Konuk heyeti Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak Sekapark’ta karşıladı. Konuk ülke temsilcileri Türkiye’de olmaktan gurur duyduklarını belirterek kendilerinin ülkelerinde Türkiye’nin adeta birer elçisi olarak gördüklerini ifade etti.

TUNUS VE YEMEN YETKİLİLERİ

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Yemen Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı Kamal Mohammad Al Badany, Tunus Mahalli İdareler Birliği Temsilcisi Nizar Jaouadi öncülüğündeki heyeti kabul etti. Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) eğitim programı kapsamında ülkemizde olan Tunus ve Yemen heyetini Seka Park’ta ağırlayan Başkan Vekili Özak, iki dost ülke yetkilileri ile beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TARİHTEN GELEN BAĞLAR

Tunus ve Yemen ile tarihten gelen bağların olduğunu kaydeden Başkan Vekili Özak bu ilişkilerin günümüzde de devam etmesini temenni ettiğini belirtti. Özak, birçok ülke ile dost belediye ilişkileri kapsamında çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek Tunus ve Yemen ile de bu çalışmaların yürütülmesini istediğini dile getirdi.

TÜRKİYE İLE GURUR DUYUYORUZ

Konuk ülke temsilcileri Türkiye’de olmaktan gurur duyduklarını ifade ederek Türkiye’nin Dünya’daki başarılarını büyük bir mutlulukla takip ettiklerini söyledi. Tunus ile Türkiye arasında 27 dost belediye ilişkisinin bulunduğunu kaydeden yetkililer Kocaeli’ye de daha önce kendi ülkelerinden bir heyetin geldiğini ifade etti. Yetkililer bu ziyaretten Kocaeli ve Türkiye hakkında güzel şeyler anlatıldığına dikkat çekerek özellikle mahalli idareler ve belediyecilik alanındaki hizmetlerin örnek olduğunun dile getirildiğini belirtti. Konuklar bu ziyaretlerinde ise anlatılanların sadece denizde bir damla kadar olduğunu anladıklarını kaydetti.

İTFAİYEYE ZİYARETLER

Konuk ülke yetkilileri ardından Büyükşehir İtfaiyesi’ni ziyaret etti. Eğitim alanında Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara’dan bilgiler alan konuklar merak ettiği konular hakkında sorular sordu.