Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

Güvenli yaşam için itfaiye şart

Tarih: 17 Mayıs, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, deprem sonrası kurtarma çalışmaları, büyük yangınlara müdahaleler gibi konuların aktarıldığı ‘Güvenli Yaşam İçin İtfaiye’ konulu bir panel gerçekleştirdi. Panelde konusunda uzman kişiler önemli konularda açıklamalarda bulunurken Kocaeli’deki Tever Sunta, Bursa Hastane yangını ve Haiti ve Japonya Depremi deneyimleri katılımcılara aktarıldı.

EĞİTİM ÜSSÜ OLDUK

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği Güvenli Yaşam İçin İtfaiye” konulu bir panel Leyla Atakan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapıldı. İki oturum şeklinde yapılan panelden önce konuşan Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Çöpoğlu, panelin tecrübelerin artırılması bakımından önemli olduğunu ifade etti. Çöpoğlu, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye teşkilatının her geçen gün ivme kazandığını kaydederek, “Biz bu doğrultuda personelimizin eğitimine çok önem veriyoruz. Öyle ki Türkiye’nin eğitim üssü haline geldik” şeklinde konuştu.

İTFAİYECİLİK MESLEĞİNİN STATÜSÜ OLMALI

Panelin ilk oturumunda konuşan İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, Türkiye’de ve Dünyada İtfaiyecilik konusunu işledi. Dünyada 1680 Türkiye’de ise 1720’lerde İtfaiye teşkilatının kurulduğunu söyleyen Kılıç, İtfaiyecilik mesleğinin dünyada çok saygın olduğunu fakat ülkemizde bunun tam tersi olduğunu belirtti. Kılıç, itfaiyecilerin can ve mal koruyarak kutsal bir görev yaptığını belirterek, Türkiye’deki imajının değişmesi için itfaiyecilerin bir statüsü olması gerektiğini belirtti.

8 DAKİKADA YANGINA ULAŞTIK

Panelin ilk oturumunda ayrıca Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Mustafa Bağan “Büyük Endüstriyel Kazalar”, Cemal Kazacı “Yangınla Mücadelede Dinamik Risk Değişkenler” ve AKUT Kocaeli Şube Başkanı “Haiti Depremi Sonrası Arama-Kurtarma Çalışmaları” konularında açıklamalarda bulundu. İkinci oturumda Kocaeli’de meydana gelen Tever Sunta yangını hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, yapılan müdahaleler ile bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesi olarak yangından 8 dakika sonra olaya müdahale ettiklerini ifade ederek yangının daha fazla büyümesini önlediklerini açıkladı.

JAPONYA DEPREMİ

Japonya’daki depremde arama kurtarma çalışmaları hakkında konuşan KOÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış Japonya’da erken uyarı sisteminin depremden 1 dakika sonra çalıştığını ifade etti. Bu sebeple tsunamiden daha az sayıda vatandaşın zarar görmesinin sağlandığını ifade etti. İkinci oturumda ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan Bursa Hastane yangını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Zabıta Amiri Numan Bulburu binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik hakkında açıklamalarda bulundu.