Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

‘Hayata Dönüş’ tatbikatı gerçeğini aratmadı

Tarih: 10 Mayıs, 2011
a a a

Kocaeli İtfaiyesi, ‘2011 Hayata Dönüş Bahar Tatbikatı’nı başarıyla gerçekleştirdi. 7 değişik olaya müdahale eden itfaiye personeli, yerinde ve hızlı müdahaleleriyle güven verdi.

KIRGIZLAR DA TATBİKATI İZLEDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Hayata Dönüş Tatbikatı’ gerçeğini aratmadı. Tatbikata Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Çöpoğlu ve Ercan Yazıcı, ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar, Kırgızistan’dan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen itfaiyeciler, Kocaeli İtfaiyesi erleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

TÜRKİYE’NİN SAYILI İTFAİYELERİNDEN

Kocaeli’nin her geçen gün çok daha ileri ve modern bir hal aldığını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kentimizin her bir köşesi gelişiyor, ilerliyor. Kocaeli itfaiyesi de bu gelişmeden payına düşeni alıyor. Bugün Türkiye’nin sayılı itfaiye teşkilâtlarından birisi olan Kocaeli İtfaiyesi, dünya standartlarının üzerindeki teknik donanımı, yangına müdahalede gösterdiği titizlik, Yangına müdahale süresinin dünya standartlarının çok altında olmasıyla kentimiz için bir güven abidesidir” şeklinde konuştu.

İTFAİYECİLER ZOR GÜN DOSTU

Tatbikat öncesi bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, itfaiyecilerin, insanların zor gün dostu olduğunu söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, “İtfaiyeci, en kötü anlarımızda dahi kendinden önce kurtardıklarının canının düşünür. Bu nedenle başımız sıkıştığında, bir felâketle karşılaştığımızda yardımına başvurduğumuz, itfaiyecilerimizin her şart ve koşula da, daima hazırlıklı olması gereklidir” dedi.

CİDDİ MESAFELER ALDIK

Kocaeli İtfaiyesi’nin kısa sürede çok ciddi mesafeler aldığını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “17 Ağustos Depremi ile birlikte adeta üzerine karabasan gibi çöken, O acı ve kederi Büyükşehir itfaiyemiz; özverili çalışmasıyla, fedakâr evlâtlarıyla ve yaptığımız yatırımlarla kısa sürede aştı. Kocaeli İtfaiyesi, bugün Türkiye’nin en iyi itfaiye teşkilâtlarından biridir. Sadece araç-gereç manasında dünyanın son teknolojisini kullanıyoruz demiyorum. Aynı zamanda eğitim ve personel kalitesi olarak da en iyi itfaiye teşkilâtına sahip olduğumuzu söylüyorum” şeklinde konuştu.

TAM TEÇHİZATLI EKİPLERİMİZ VAR

Başkan Karaosmanoğlu, şunları söyledi: “Bugün Kocaeli’nin 12 ilçesinde de modern teçhizatla donatılmış, modern binalara sahip bir itfaiye teşkilâtımız var. Hatırlarsanız eskiden 7 grup amirliğimiz vardı. Şu an, 12 ilçemizde 12 itfaiye grup amirliğimiz var. Kocaeli’nin kıyılarında özellikle yaz aylarında Hayat Kurtarma Timimiz yüzlerce vatandaşımızı hayata döndürüyor. Sadece geçen yıl 179 vatandaşımız ekiplerimiz tarafından son anda boğulmaktan kurtarıldı. Binlerce vatandaşımızın evi, dükkânı, aracı yanarak yok olmaktan kurtarıldı.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN İTFAİYECİLERİ EĞİTİYORUZ

Yurt dışında pek çok ülkenin itfaiye teşkilâtına eğitim veriyoruz. En son Mart ayında Makedonya’dan gelen bir grup itfaiye erine, yine Kocaeli’mizde eğitim verilmişti. Yurt içinde de çeşitli şehirlerimizin itfaiyecilerine eğitim veriyoruz. Dile kolay; Türkiye’nin çeşitli illerinden ve yurt dışından toplam 150 itfaiyeciye Temel İtfaiyecilik Eğitimi sertifikası vermişiz. Bütün itfaiye teşkilâtımızı, huzurlarınızda tekrar kutluyor. Sizlerle gurur duyduğumu bir kez daha söylemek istiyorum”

FİLOYA BEŞ YENİ ARAÇ EKLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Doğan Kara ise yaptığı konuşmasında itfaiyecilerin canları pahasına, insanların hayatları için mücadele ettiğini belirtti. Kara, “Bugün bünyemize 2 adet 30 metre yükselen merdivenli ve 3 adet müdahale aracı ekliyoruz. 2010 yılında Kandıra sahilinde 300’den fazla kişinin hayatını kurtardık. 2010 yılına göre bu yıl yangın sayısı 1150 kadar azaldı” dedi.

ANİ PARLAMAYA MARUZ KALDILAR

Yapılan konuşmaların ardından başlayan tatbikatta ilk olarak itfaiye personelinin alevlerin arasında ani parlamaya maruz kaldığı flash-over müdahalesi gerçekleştirildi. Tatbikatta 3 itfaiye eri parlayan alevler arasında kaldı.

KİMYASALLARA, KAZALARA VE LPG TANLARINA MÜDAHALE

Daha sonra ise Kimyasal Sızıntılara Müdahale ve Arındırma Tatbikatı yapıldı. Ağır kimyasal ve sıvı kimyasal kurtarma elbiseli personel kimyasal sızıntıyı önlerken olay mahallinde bulunan yaralıya da gerekli müdahaleyi yaparak dezenfekte etti. Bu sırada yarılı kişinin bütün giysileri kesilerek atıldı. Trafik kazalarına müdahalede tatbikatında ise otobüste sıkışan yolcuyu gerekli ekipmanlarla kurtaran itfaiye personeli, yaralıyı sağlık ekiplerine teslim etti. LPG Tank Yangınlarına Müdahale Tatbikatı da başarıyla yapıldı.

MARMARA DEPREMİ’Nİ HATIRLATTI

Enkazda Arama Kurtarma Tatbikatı ise 17 Ağustos 1999’da gerçekleşen Marmara Depremi’ni hatırlattı. Enkazda yaralı bulunup bulunmadığını öğrenmek amacıyla bağıran itfaiyecilere ses verilmeyince Akustik Dinleme Cihazı ile enkaz altındaki sesleri dinledi. AKUT gönüllüleri tarafından yapılan tatbikatta modern delici- kesicilerle enkazı yararak yaralıya ulaşıldı ve enkazdan çıkarıldı.

YARALI 3’ÜNCÜ KATTAN İNDİRİLDİ

Yüksek Açı Kurtarma Tatbikatı’nda ise yangın sonucu 3 katlı binanın en üst katında mahsur kalan, kolu ve bacağı kırık olan yaralı kurtarıldı. Sona eren tatbikat sonrası Müdahale Şube Müdürü Kadir Göktürk İtfaiye Dairesi Başkanı Doğan Kara’ya; Kara da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na tekmil verdi. Tatbikat İtfaiyeci Duası’nın okumasıyla son buldu.

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ GÜVEN VERİYOR

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı teknik donanım ve bilgiye sahip personeli, geniş hizmet ağı ve son sistem ekipmanları ile Kocaeli’de yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğini koruyor. Profesyonel yaklaşımla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir İtfaiye birimi olaylara müdahale zamanı açısından dünya standartlarının üstüne çıkarak vatandaşların güvenini kazandı.

501 PERSONEL, 97 ARAÇ

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı kent genelindeki tüm ilçelerde ve onlara bağlı köylerde hizmet vermesi ile Kocaeli’nin önemli bir ihtiyacını karşılıyor. 501 personeli ile kent genelindeki yangın ve kurtarma olaylarına müdahale eden Büyükşehir İtfaiye ekipleri kendi alanlarında uzman kişilerden oluşuyor. Profesyonel ekipler olaylara karşı, yeni alınan 5 araçla birlikte 67 müdahale ve kurtarma aracı, 2 Ambülâns, 20 hizmet aracı ve 8 kiralık hizmet aracı ile vatandaşların can ve mal güvenliğini koruyucu hizmetler sunuyor.

DÜNYA STANDARTLARINI AŞTI

Hepsi kendi alanlarında uzman kişilerden oluşan İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri olaylara müdahale zamanı olarak dünya standartlarının üstünde çıkarak vatandaşa güven veriyor. 2010 yılı içinde 8 bin 785 olaya müdahale eden ekipler kentsel olaylara yaklaşık 6 dakika 4 saniyede ulaşarak dünya standardı olan 8 dakikadan daha kısa sürede olay mahalline ulaşmayı başardı. Ayrıca dünya standardı 24 dakika olan kırsal olaylara ulaşım zamanında ise 18 dakika 51 saniye ile geçerek olumsuzlukların önüne geçilmiş oldu.

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLER

Büyükşehir Belediyesi kentin her köşesinde birimler kurarak olaylara müdahalenin daha etkin olmasını sağladı. Buna göre 12 İtfaiye grup amirliği, 3 İtfaiye müfrezesi ve 5 gönüllü itfaiye müfrezesi belli noktalarda hizmet vermekte. Büyükşehir İtfaiye Birimi ayrıca sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak çalışmalarının geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor. AKUT, GESOTİM, Gebze Akademi, Mahalle Afet Gönüllüleri ve Gönüllü İtfaiyecilerden oluşan gönüllü sayısı 18 bin 30 kişiye ulaştı.

YURTİÇİ VE YURTDIŞINA EĞİTİM

İtfaiye Daire Başkanlığı ayrıca KOBİTEM ile çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler veriyor. Büyükşehir İtfaiye Eğitim Merkezi yaklaşık 183 kuruma uzman personeller eşliğinde eğitimler verdi. Bu kurumlardan 12 bin 878 kişi KOBİTEM tarafından 13 bin 965 saat eğitim aldı. Eğitimlerde Tekirdağ İtfaiyesi, Balıkesir Gönen İtfaiyesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugayı gibi il dışından gelen kurum ve kuruluşlarda yer aldı. Ayrıca yurt dışından gelen Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen İtfaiye gruplarına da eğitimler verildi.

BOĞULMA VAKALARI AZALDI

Büyükşehir Kocaeli Sahilleri Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) özellikle yaz aylarındaki boğulma vakalarına karşı önleyici çalışmalar yaparak vatandaşların hayatlarını kurtarmayı başardı. 2005 yılında 75 kişinin boğulmaktan kurtarıldığı çalışmalarda 2009 yılında 304 ve 2010’da ise 361 kişinin yaşama tutunması sağlandı. Bu çerçevede KOSKEM bünyesinde faaliyet gösteren personele hizmetin kalitesini artırmak amacı ile 1 yıldız dalgıçlık, bronz ve gümüş cankurtaran, ilk yardım ve amatör denizcilik eğitimi verildi.