Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

İSU’dan Kültüre Katkı

Tarih: 6 Nisan, 2016
a a a
İSU'dan Kültüre Katkı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, il geneline kazandırdığı sağlıklı içmesuyu ve modern işletmeciliğin yanı sıra tarih ve kültüre de önemli hizmetler yapmaya devam ediyor. Daha önce su medeniyetine dair iki kitap çıkaran Kurum, Kocaeli bölgesinin Osmanlılar tarafından fethedilmesinde önemli katkısı bulunan ve Kocaeli’ ye adını veren Akça Koca Bey ile ilgili Prof. Dr. Enver Konukçu’ nun kaleme aldığı “Akça Koca ve Kocaili” kitabını kültür hayatına kazandırdı.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, kitabın koordinatörü olan KBB Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü tarihçi Volkan Şenel’i makamında ağırladı. Medeniyetlerin suyun çevresinde kurulduğuna dikkat çeken Genel Müdür İlhan Bayram, medeniyetleri oluşturan tarih ve kültürün korunmasının da önemli olduğunu ifade etti. Kocaeli’ndeki su medeniyetinin göstergeleri olan birçok tarihi çeşmeyi restore ettiklerini ve kitaplar çıkarttıklarını aktaran Genel Müdür Bayram, Kocaeli’nin fethedilmesinde önemli katkısı olan Akça Koca’nın medfun bulunduğu Kandıra Akçakoca tepesinin rekreasyonunu da gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Akça Koca’yı unutmamak için ünlü tarihçi Prof. Dr. Enver Konukçu’ nun yazdığı “Akça Koca ve Kocaili” kitabını tarih ve kültür hayatına kazandırdıklarını da aktaran Genel Müdür İlhan Bayram, “Osmanlı devletinin kuruluş dönemi ile ilgili süreçte bizlere bilgiler veren eser, kendi alanında hazırlanmış ilk çalışma özelliği taşıyor. Büyük komutanın adını aldığımız şehrimizin yerel ve genel tarihinin aydınlatılmasında önemli bir başvuru kaynağı olacağına inanıyoruz. Bu eserin ortaya çıkmasında koordinatör olarak değerli katkılarından dolayı tarihçi Volkan Şenel beye de teşekkür ediyoruz. Su medeniyeti oluşturma gayreti yanı sıra tarih ve kültüre yönelik katkı ve hizmetlerimizi de sürdüreceğiz.”dedi.

KBB Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü tarihçi Volkan Şenel de, ortaya çıkan eserin önemli bir hizmet olduğunu belirterek, tarih ve kültüre yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım