Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Başkan Gebze’deki tarihi yapıyı inceledi

Tarih: 13 Haziran, 2012
a a a
Başkan Gebze'deki tarihi yapıyı inceledi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde restore edilen tarihi yapıyı inceledi. Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir olarak kentin tarihi mirasını gün yüzüne çıkardıklarını söyledi.

GEBZE SULTAN ORHAN MAHALLESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan ve kentsel sit alanı içinde yer alan, geleneksel sivil mimarlık örneklerinden olan tarihi yapıyı restore etti. Yapılan çalışmayla Gebze’nin önemli bir tarihi mirası daha gün yüzüne çıkarıldı. Gebze’nin tarihi Sultan Orhan Camii karşısında bulunan ve geleneksel sivil mimari örneklerinden olan tarihi ev, özgün karakteri korunarak restore edildi.

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan tarihi yapının restoresi esnasında mevcut yapının tüm mekân organizasyonu ve mimari elemanları korunmaya çalışıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin onaylanmasının ardından çalışmalara başlandı ve kısa süre içinde tarihi yapı gün yüzüne çıktı.

SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

Başkan Karaosmanoğlu, Gebze’nin geleneksel özellik taşıyan ve sivil mimarlık örneklerinden olan yapıda incelemelerde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu’na tarihi yapıdaki incelemelerinde Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel eşlik etti. Bodrum, normal ve çatı katı olmak üzere üç kattan oluşan binada detaylı inceleme yapan Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli genelinde tarihe ışık tutan bu tip yapıları birer birer gün yüzüne çıkarmaya devam edeceklerini söyledi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım