Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

0262 331 13 88

0 262 291 00 68

semsettinyildirim@kocaeli.bel.tr

İşte “Biz’in Gücü”

Tarih: 30 Nisan, 2017
a a a
İşte “Biz'in Gücü”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın Kocaeli genelinde faaliyet gösteren resmi ve özel ortaöğretim okullarının 12. Sınıfları arasında açtığı “15 Temmuz Ruhu ve Güçlü Türkiye” konulu resim ve kompozisyon yarışmasının sonuçları açıklandı. Kompozisyon dalında Gölcük Fen Lisesi’nden Nazlı Özişli “Biz’in Gücü” adlı eseriyle birinci oldu. Başiskele Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden Rümeysa Cengiz ise resim dalında birinciliğe layık görüldü. Yarışmanın ödül töreni 13-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 9. Kitap Fuarı’nda gerçekleştirilecek.

GENÇLERİN 15 TEMMUZ HASSASİYETİ

Yarışma İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı açtığı yarışma ile gençlerin 15 Temmuz gecesini ve yaşanan demokrasi destanını her zaman hatırlamasını hedefledi.

ESERLER TİTİZLİKLE İNCELENDİ

Öğrencilerin eserleri, okullarda “resim” ve “kompozisyon” dallarında branş öğretmenlerinden oluşturulan iki ayrı komisyon tarafından değerlendirildi. Eserler incelenirken; başlık, anlatım düzeni (giriş, gelişme, sonuç), anlatım zenginliği, yazım kurallarına uygunluk ve bir bütün olarak yazılı anlatım konusunda değerlendirme yapıldı. Okul Müdürlüğünce birinci olan eserlerin tutanakla tespiti yapıldı ve onaylanarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne katılan tüm eserlerle birlikte teslim edildi. Değerlendirme bununla da kalmadı. Okullardan gelen eserler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce kurulan komisyonlarda tekrar değerlendirildi ve dereceye giren ilk üç eser, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne diğer tüm eserlerle birlikte teslim edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise, ilçelerden gelen CD ortamındaki tüm eserleri dereceye giren eserlerle birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ulaştırdı.

DUYGULAR KÂĞIT VE TUVALLERE AKTARILDI

Yarışmaya katılan öğrenciler kompozisyonlarını kaleme alırken kendi bilgi, duygu ve düşüncelerini işledi.

“BİZ’İN GÜCÜ” KOMPOZİSYON DALINDA BİRİNCİ

Yarışmanın sonuçları açıklandı. Konusu itibariyle son derece anlamlı olan yarışmanın kompozisyon dalındaki birincisi Gölcük Fen Lisesi’nden “Biz’in Gücü” adlı eseriyle Nazlı Özişli oldu. Bu kategoride, Karamürsel Dr. Pembe Müjgan Calp Gökçora Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Meryem Uslu “15 Temmuz Destanı” adlı eseriyle ikinci, Çayırova Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesi’nden Özlem Yaşaroğlu, “Destanın Şanlı Şahidi” eseriyle üçüncü olmaya hak kazandı. Yarışmada kompozisyon dalında dereceye giren diğer öğrenciler ve okulları ise şöyle:

1

Gölcük

Fen Lisesi

Nazlı Özişli

“Biz’in Gücü”

2

Karamürsel

Dr.Pembe Müjgan Calp Gökçora Mes.L.

Meryem Uslu

“15 Temmuz Destanı

3

Çayırova

Ertuğrul Kurdoğlu

Anadolu Lisesi’

Özlem Yaşaroğlu

Destanın Şanlı Şahidi

4

Kartepe

Anadolu İmam Hatip Lisesi

Ahsen Aslı Koca

Bir Milletin Şahlanışı

5

İzmit

Yıldırım Mesleki ve Teknik

Anadolu Lisesi

Esra Yılman

2016 nın En Karanlık Gecesi

6

Çayırova

Şehit İlhan Küçüksolak

Anadolu Lisesi

Beyza Gedik

Yazıyor Yazıyor Seksen Milyon Tek Yürek Destan Yazıyor!

7

Dilovası

Şehit İlimdar Atasoy

Anadolu İmam Hatip Lisesi

Büşra Özmüş

Güçlüyüz

8

Derince

Necip Fazıl

Anadolu Lisesi

Davut Furkan Menküer

Onyedililer

9

İzmit

Yıldırım Mesleki ve Teknik

Anadolu Lisesi

Selenay Usta

Bir Milletin Ayak Sesleri

10

Dilovası

Özel Enka Mesleki ve Teknik

Anadolu Lisesi

Ceyda Can

Şanlı Türk Milleti

RESİM KATEGORİSİ

Yarışmanın resim kategorisinde Başiskele Güzel Sanatlar Lisesi ilk üç dereceyi elde etti. Yarışmada Başiskele Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’nden Rümeysa Cengiz birinci, Doğukan Sarıtaş ikinci ve yine aynı liseden İbrahim Demir üçüncü oldu. Bu kategoride dereceye giren diğer öğrenciler ve okulları ise şöyle:

1

Başiskele

Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi

Rümeysa Cengiz

2

Başiskele

Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi

Doğukan Sarıtaş

3

Başiskele

Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi

İbrahim Demir

4

İzmit

İzmit Lisesi

Talha Anıl Geç

5

İzmit

İzmit Lisesi

Berru Türk

6

İzmit

İzmit Lisesi

Deniz Okay

7

Kandıra

Kandıra Anadolu Lisesi

Bahar Öğren

8

Çayırova

Şehit İlhan Küçüksolak Anadolu Lisesi

Neslihan Araz

9

Çayırova

Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesi

Muhammed Emin Çelebi

10

Gölcük

Barbaros Hayrettin Anadolu Lisesi

Abdulkerim Kordali

ÖDÜL TÖRENİ 9. KİTAP FUARI’NDA

Para ödüllü yarışmada her iki kategoride birinci olanlar 4 bin, ikinci olanlar 3 bin, üçüncü olanlar ise 2 bin TL para ödülü almaya hak kazandı. Ayrıca 4. 5.6.7.8.9. ve 10. olan öğrenciler 250 TL para ödülü ile ödüllendirildi. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini, 13-21 Mayıs tarihleri arasında dokuzuncusu düzenlenecek olan Kocaeli Kitap Fuarı’nda alacak.