Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

0262 331 13 88

0 262 291 00 68

semsettinyildirim@kocaeli.bel.tr

Büyükşehirden futbol sahalarına antibakteriyel bakım

Tarih: 19 Nisan, 2016
a a a
Büyükşehirden futbol sahalarına antibakteriyel bakım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi spor tesislerinin bakımı ve bu tesisleri kullanan sporcuların sağlığına verdiği önemi sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, bu çerçevede Spor Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan futbol sahalarında antibakteriyel bakım çalışması başlattı. Özel bir antibaktiriyel ilaçlama ile Büyükşehir Belediyesi’nin 10 adet sentetik futbol sahası virüslerden temizlenecek. Böylece sahaları kullanan sporcular bakteri ve virüslerin yol açtığı olası hastalıklardan korunmuş olacak.

10 SENTETİK FUTBOL SAHASINDA ANTİBAKTERİYEL ÇALIŞMA

Çalışma kapsamında Büyükşehir Belediyesi’ne ait Gebze Metin Oktay, Beylikbağı, Dilovası Şehit Nihat Karadaş, Körfez Esentepe, Arslanbey, Derbent, Başiskele Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız, Yeşilova Hasan Doğan ve Bahçeşme Ali Osman Topal sentetik futbol sahalarında antibakteriyel ilaçlama çalışması yapılacak. Çalışmaya İzmit Vinsan Tesisleri’ndeki sentetik futbol sahası ile başlandı.

KOCAELİ’NDE FUTBOLUN KALBİ BU SAHALARDA ATIYOR

Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi’ne ait futbol sahaları Kocaeli’ndeki tüm futbol kulüpleri ile vatandaşlara hizmet veriyor. İzmit, Gebze, Körfez ve Başiskele, Kartepe ve Dilovası ilçelerinde bulunan sentetik ve doğal çim futbol tesisleri, Kocaeli futbolunun kalbinin attığı yerler olarak göze çarpıyor. Bu sahalarda haftada 40 ile 60 futbol müsabakası oynanıyor. Bu çerçevede 120 takım tesislerden yararlanmış oluyor. Kulüpler maçlarının yanı sıra antrenmanlarını da yine bu sahalarda gerçekleştiriyor. Futbol sahalarından Kocaeli’nde faaliyet gösteren minik takımdan A takıma kadar olan tüm kategoriler faydalanıyor.

KAN, TÜRÜKÜK VE TERİN YOL AÇTIĞI HASTALIKLARA KARŞI

Yoğun bir futbol aktivitesinin yaşandığı sahalardaki bakım da bu kapsamda büyük önem taşıyor. Futbolcuların sahalardaki yaralanmaları ile zeminde oluşan kan, tükürük ve ter gibi unsurlar ise sporcuların sağlığı açısından tehdit oluşturabiliyor. Söz konusu sorunu ortadan kaldırmak ise yapılacak hijyen çalışmalarıyla önlenebiliyor. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi, Spor Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan futbol sahalarını yakın markaja alarak antibakteriyel bakım çalışmasını gündemine aldı. Bakım çalışması iki aylık bir koruma sağlıyor. Antibakteriyel bakım yapıldıktan iki saat sonra ise saha yeniden kullanılabiliyor.