Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü

0262 331 13 88

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü

Başkan Karaosmanoğlu, ''Sizleri ailemizin bir parçası olarak görüyoruz''

Tarih: 1 Aralık, 2016
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eğitim görmek üzere Kocaeli’ne gelen uluslararası öğrenciler için “Hoşgeldiniz Programı” düzenledi. Programa bu yıl gelenlerle birlikte yaklaşık bin uluslararası öğrenci katıldı. Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sizleri ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Ülkenize döndüğünüzde Kocaeli’yi unutmayacağınıza inanıyorum. Ülkenizden buraya baktığınızda bir Kocaelili kardeşiniz olduğunu her zaman bilmenizi istiyorum” dedi.

YEMENLİ HİŞAM TÜRKÇE KONUŞTU

Programa uluslararası öğrencilerden oluşan Karadeniz Yöresi Halk Oyunları ekibinin gösterisi damga vurdu. Türkmen, Madagaskar, Kamerun, Pakistan ve Suriyeli öğrencilerden meydana gelen Karadeniz ekibi, sergilediği halk oyunuyla uzun süre alkışlandı. Gecede, Uluslararası Öğrenci Kulübü Başkanı Yemenli Hişam Almakri ise Türkçe yaptığı konuşma ile duygu dolu anlar yaşattı. Almakri, “Türk halkına, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bize Kocaeli’nde gönül kapılarını açan Başkan Karaosmanoğlu’na ve tüm yetkililere teşekkür ediyoruz. Bize burada her şeyi verdiniz. Bir yabancı ülkede eğitim gören öğrenci daha ne ister ki” dedi.

KENT PROTOKOLÜ HOŞGELDİNİZ DEDİ

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Uluslararası Öğrenci Birimi tarafından Antikkapı Restauran’ta organize edilen “Hoşgeldiniz Programı”na Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanı Murat Kazancı, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Ali Bilgi ve çok sayıda konuk katıldı.

YÖRESEL KIYAFETLERİYLE KATILDILAR

Uluslararası öğrenciler, kendileri için düzenlenen programa yöresel kıyafetleri ile katıldı. Uluslararası öğrencilerin ise artık ileri derecede Türkçe konuştuğu görüldü.

DUYGULANDIRAN KONUŞMA

Programda ilk konuşmayı Uluslararası Öğrenci Kulübü Başkanı Yemenli Hişam Almakri yaptı. Almakri Türkçe yaptığı konuşmada, duygusal anlar yaşattı. “Türk halkına başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bize gönül kapılarını açan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na, valimize, rektörlerimize, hocalarımıza ve Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı’na teşekkür ediyoruz” diyen Hişam Almakri, “Bizler vatanımızdan uzakta eğitim almak için farklı bir coğrafyaya yelken açarken, içinde bulunduğumuz endişeleri Kocaeli’nde geride bıraktık. Bizi otogarda karşılayıp, tüm sorunlarımızda ve işlerimizle yakından ilgindiniz, Misafir Ol Gel Bana diyerek sofralarınızı açtınız. Bi Dünya Bilgi Projesi ile biz sizlere ülkelerimizi tanıttık. Dilinizi öğrendik. Kitap Fuarı’nın bir parçası olduk. Bayramlarda ellerinizi öptük, sayenizde bayramınız, bayramımız oldu. Spor yaptık, halk oyunları ekipleri kurduk. Bir öğrenci daha ne ister. Ülkelerimize döndüğümüzde anlatacak çok şeyimiz var. Bu büyük aileye bizi dahil ettiğiniz ve için teşekkür ediyoruz” dedi. Hişam Almakri’nin bu duygusal konuşması salondan alkışlarla karşılandı.

BAŞKAN: KÜLTÜRLER ARASINDA KÖPRÜLER KURULUYOR

Bin kişinin yer aldığı hoşgeldiniz programında ev sahibi olarak Başkan Karaosmanoğlu da bir konuşma yaptı. Son derece duygusal bir konuşma gerçekleştiren Başkan Karaosmanoğlu, uluslararası öğrencilere Kocaeli’nde yalnız olmadıklarının hatırlattı. “Tüm kurumlarımızla, sizi ailemizin bir parçası olarak görüyoruz” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Gelecekte ülkemize çok güzel hizmetler yapacağınıza inanıyorum. Kültürler arasında köprüler kuracaksınız. Üzerinize ne düşüyorsa yapacağınıza inanıyorum” dedi.

BİR KOCAELİLİ KARDEŞİNİZ OLDUĞUNU BİLİN

Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nde eğitim almak üzere bulunan uluslararası öğrencilerin ileride ülkelerine döndüklerinde çok önemli hizmetler yapacaklarına inandığını söyledi. Uluslararası öğrencilere seslenen Başkan Karaosmanoğlu, “Kültürler arası köprüler kuracaksınız. Üzerinize ne düşüyorsa yapacağınıza inanıyorum. Diliniz, renginiz farklı olabilir. Ancak biz sizi böyle seviyoruz. Ülkenize döndüğünüzde Kocaeli’yi unutmayacağınıza inanıyorum. Ülkenizden buraya baktığınızda bir Kocaelili kardeşiniz olduğunu her zaman bilmenizi istiyorum” dedi.

KOCAELİ SİZİNLE DAHA DA GÜZEL

Hoşgeldiniz Programında Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu bir konuşma yaptı. Kocaeli’nin uluslararası öğrencilerle daha da güzelleştiğini kaydeden Vali Güzeloğlu, “Ülkesini döndüğünüzde buraları ve bizi unutmayan öğrencilerimiz; sizi her zaman çok seveceğiz. Bu topraklar kardeşliğin sevgi ve saygının, karşılıklı nezaketin hüküm sürdüğü yerlerdir. Gittiğiniz her yerde bizden de bir şeyler götüreceğinize inanıyorum. Bizler toplum olarak ülkelere, mağdurlara bağrımızı açtık. Millet olarak sıkıntı çeken her yere ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

ÖĞRENCİ SAYISINDA HEDEF 5 BİN

Hoşgeldiniz programına katılan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü de, kentin iki büyük kurumu olan Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin dört yıldır uluslararası öğrencilere kapılarını açtığını hatırlattı. Şu anda uluslararası öğrenci sayısının bin 500 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hülagü, “Bu sayıyı önümüzdeki yıllarda 5 bine çıkarmaya çalışıyoruz. Bu öğrencileri kendimizden bir parça olarak görüyoruz. Öğrencilerimizi kültür elçilerimiz olarak görüyoruz” dedi.

YAPILANLARIN KIYMETİNİ BİZ BİLİRİZ

Öte yandan programda Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün de bir konuşma yaptı. Öğrencilik yıllarında kendisinin de yurt dışında uluslararası öğrenci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Görgün, “Uzun süre yurt dışında uluslararası öğrenci olarak kalan biri olarak, yapılanların ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorum. Gebze Teknik Üniversitesi’nde yurt dışında akademik eğitim almış öğretim üyemiz var. Bu nedenle uluslararası öğrencilere yabancı değiliz. Geçen yıllara göre uluslararası öğrenci sayımız yüzde 60 arttı” şeklinde konuştu.

BU HORON DOSTLUK HORONU

“Hoşgeldiniz Programında”; Türkmenistan, Madagaskar, Kamerun, Pakistan ve Suriyeli gençlerden oluşan Karadeniz Yöresi halk oyunları gösterisi sunuldu. Horonu bir Karadenizli kadar güzel oynayan uluslararası öğrenciler, “Bu horon dostluk horonu” yorumu yaptırdı. Programda ayrıca Bosna Hersek’li İsmeta Salkiç, “Beyaz Giyme Toz Olur,” Ürdün’lü Omar Jermi “Uzun İnce Bir Yoldayım” ve Mozambikli Denilson Mueave “Sen Sevda mısın” türkülerini seslendirdi. Hoşgeldiniz programı çekilen büyük aile fotoğrafı ile sona erdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım