Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Kocaeli Bilişim Fuarı kapılarını açtı

Tarih: 23 Kasım, 2017
a a a
Kocaeli Bilişim Fuarı kapılarını açtı

Kocaeli’ni bilişimin ana belleği konumuna getirmek için projeler üreten Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Kocaeli Bilişim Fuarı kapılarını açtı. Açılışta Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile bilişim tutkunları hazır bulundu. Fuar 23-26 Kasım tarihlerinde Uluslararası Fuar Merkezi’nde 10.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak.

İLK VE TEK BİLİŞİM FESTİVALİ

Türkiye'nin ilk ve tek Bilişim Festivali niteliğindeki Kocaeli Bilişim Fuarı’nda dev teknoloji firmalarının yanı sıra bilişimin dahi isimleri bir araya geliyor. Sektöründe bir adım öne geçmek isteyen firma sahipleri, Kocaeli Bilişim Fuarı’nda dijital çözüm ortaklarıyla buluşuyor; bilişim tutkunları gelişen dijital dünyayı, öncü teknolojileri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfediyor.

TATLI ROBOT SANBOT SELAMLADI

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde saat 11.00’de yapılan törende katılımcılara tatlı robot Sanbot bir sürpriz yaptı. Sahnede katılımcıları selamlayan Sanbot, Kocaeli’de böyle bir fuarda buluşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. LED dans gösterisiyle devam eden törende Başkan Karaosmanoğlu, Vali Aksoy ve Başbakan Yardımcısı Işık’ı konuşmaları yapmaları için sahneye yine insansı robot Sanbot davet etti.

BAŞKAN: YENİ DÜNYANIN KODLARI PAYLAŞILACA

İlk olarak konuşan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Türkiye’nin ilk Bilişim Festivali’ni düzenlemekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Festivalin bu yıl ana teması; Sanal ve Artırılmış Gerçeklik... Festivalimizde; sanal ve artırılmış gerçeklik alanında Türkiye’de ve dünyada gelinen son nokta uzmanlar tarafından değerlendirilecek. Bilişim devlerinin uygulamaya aldığı son yenilikler, uçuş simülatörleri, akıllı şehir sistemleri, inovatif ürünler, robotik uygulamalar tanıtılacak. Ülkemizin bilişimde, özellikle savunma alanında geldiği düzey, gözler önüne serilecek. Sektörün önemli aktörleri, deneyimlerini aktaracak. Yeni dünyanın kodlarını bizimle ve meraklılarıyla paylaşacak’’ dedi.

‘’İNSANLIK ÇEVRİMİÇİ YAŞAMALI’’

Otomasyon sistemleri ve üretim teknolojilerinde oyunun kurallarının yeniden tanımlandığını, dengelerin tamamen değiştiğini aktaran Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bu yeni dönemin en önemli unsuru bana kalırsa eşyanın ve insanlığın birbirine adapte olması, çevrimiçi olarak yaşamasıdır. Artık nesnelerin internetiyle eşyaların akıllanmasından, birbiriyle ilişki içinde olmasından bahsediyoruz. Evlerimiz akıllanıyor. Çoktandır akıllı cep telefonları hayatımızın olmazsa olmaz bir unsuru haline geldi. 3 boyutlu yazıcılarla çok yakın bir sürede adeta her evde tek kişilik fabrikalar kurulacak. Kocaeli, Türkiye’nin sanayi başkentidir. Şehrimiz yeşille barışık sanayisiyle birlikte dünyanın teknolojik gelişimine uygun bir ritimle yenilenmekte ve gelişmeye devam etmektedir. Hedefimiz bu büyük birikimi bilişim ve teknolojiye evirmek, ülkemizin ve insanlığın yükselişine daha fazla katkı sunmaktır. Amacımız Kocaeli’yi bilişim ve teknolojide de dünyanın odak şehirlerinden biri haline getirmek, ülkemizin Sanayi 4.0’a geçişine öncülük etmektir’’ şeklinde konuştu.

IŞIK: YAPAY ZEKA ÜRETİM YAPACAK

Fuara gelenleri selamlayan Vali Aksoy’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Bilişim çağına en uygun olan Kocaeli’de bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 20. Yüzyıl dünya tarihinin en buhranlı yüzyılı oldu. Bir taraftan da pek çok gelişmenin art arda yaşandığı bir yüzyıl oldu. İnternetle televizyonla bu yüzyılda tanıştık. Hızlı bir çağa dolu dizgin gidiyoruz. Dijital çağı iliklerimize kadar hissetmeye başladık. Öyle bir çağdayız ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Üretim büyük oranda insandan bağımsız olacak. Artık nesneler birbiriyle iletişime geçerek üretim yapacak. Yapay zeka üretim planlamasını kendi yapacak” dedi.

‘’SİBER GÜVENLİK ÖNEM KAZANACAK’’

“Vasıfsız iş gücünün yerini robotlar alıyor” diyen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Ama o robotları programlayan insanlara ihtiyaç olacak. İleri de 660 vasıfsız eleman işini kaybederken bin tane vasıflı elamana ihtiyaç duyulacak. Siber güvenlik konusu da önem kazanacak. Sanal gerçeklik çok daha ileri noktalara gelecek. Bu teknolojileri bu çağda her geçen gün daha fazla kullanmaya başlayacağız. Hayatın her alanını değiştiren bir dönem yaşıyoruz. Şu anda 7 milyardan 3. 8 milyar insan internet kullanıyor. Dünya’nın 10 en değerli firmadan 6’sı bilişim firması” şeklinde konuştu.

“KODLAMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Siber güvenlik milli güvenlik meselesi haline geldi. Almanya’da siber kuvvetler en üst seviyede orduda. Siber güvenlik yurt savunmasının ayrılmaz bir parçası. 86 milyar doları buldu siber güvenliğe harcanan para. TÜBİTAK’ta siber güvenlik merkezinde çalışmalar sürüyor. Yerli ve milli yazılımlar gerçekleştiriliyor. Kocaeli’de kodlama seferberliğini başlatmak durumundayız. Gelin bu seferberliği hep beraber başlatalım. Öncü şehir Kocaeli kodlama eğitimine önem vermeli. Hepimizin bu hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Kocaeli’nin altyapısı yeni açın merkezi olmak için yeterli. Tasarım ofislerimiz, 2 üniversitemiz var” diyerek sözlerini tamamladı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI IŞIK’TAN DİJİTAL PENALTI

Konuşmaların ardından sahnede ‘’M. Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar’’ ve ‘’Kocaeli Kodluyor’’ yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri protokol tarafından verildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Başbakan Yardımcısı Işık ile beraberindekiler fuar alanını gezdi. Başbakan Yardımcısı Işık, fuar alanındaki dijital penaltı oyununu denedi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, fuar kapsamında düzenlediği ’’Kocaeli Kodluyor Yarışması’’ ve ‘’Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’’nın ödül törenleri de fuarın açılışı kapsamında yapıldı.

M. ALİ KAĞITÇI YENİLİKÇİ TASARIMLAR YARIŞMASI

Fuar bünyesinde Marmara Bölgesi’ndeki liseler arasında düzenlenen Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’nda birinciliği ‘’Zihin Kontrolü’’ projesiyle Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen Vokan Ak, öğrenciler Murat Kaya, Batuhan Sarı, Furkan Yavuz’dan oluşan ekip elde etti. İkinciliği ‘’Kendi Evini Kendin Akıllandır’’ projesiyle Pirelli Anadolu Lisesi’nin öğretmen İsmet Kılıç, öğrenciler Alper Taş, Ömer Kutay Irmak, Mehmet Ali Tunçyürek’ten oluşan ekip kazandı. Üçüncülük ise ‘’Sağlık İçin Teknoloji’’ projesiyle Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmen Hakan Öztürk, öğrenciler Ahmet Eren Alpay, Osman Can Koçak, Oray Kaplan’dan oluşan ekibin oldu.

BİRİNCİ OLAN EKİP CERN YOLCUSU

Birinciliği elde eden ekip Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Gezisine katılacak. Birinci olan takımın okuluna da 3D Yazıcı hediye edildi. İkinciliği elde edecek takımın öğrencileri kişi başına 2.000 TL, danışman öğretmen ise 1.000 TL ödül kazandı. İkinci olan takımın okuluna Biolid Robot Eğitim Seti verildi. Üçüncülüğü elde eden takımın öğrencileri kişi başı 1.500 TL, danışman öğretmen 1.000 TL ödül elde etti. Okuluna ise Elektronik Eğitim Seti hediye edildi.

BÜYÜKŞEHİR ÖZEL ÖDÜLÜ VE TEŞVİK ÖDÜLLERİ

Yarışmada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü’nü ‘’Dil Makinesi’’ projesiyle İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin öğretmen Erdinç Türkeli ve öğrenci Nur Beyza Sönmez elde etti. Teşvik ödüllerini se ‘’Biyobilyoner’’ projesiyle Kocaeli Fen Lisesi'nde’ öğretmen Şadiye Öztürk ve öğrenci Efe Simav, ‘’Yazıcıda Boyut Değişti’’ projesiyle yine Kocaeli Fen Lisesi’nden öğretmen Şadiye Öztürk ile öğrenci Yaman Yılmaz, ‘’Bulut Tabanlı Akıllı Okul’’ projesiyle Yahya Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen Taner Ünlüer ve öğrenciler Nur Sema Kuvancı, Ayşenur Ayça Merttürk, Emine Acar, ‘’Aytep’’ projesiyle Özel İzmit Uğur Lisesi’nden öğretmen Erman Koçak ve öğrenci Semih Ufuk Güler, ‘’KOTO 3D Sigma’’ projesiyle ‘’Özel Kocaeli Ticaret Odası Arslanbey Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen Ömer Buğra Demiröz ve öğrenciler Emre Erin, Yusuf Cemil Kor, Onur Bek elde etti. Büyükşehir Özel Ödülü’nü alan takımın öğrencileri kişi başı 1.000 TL, danışman öğretmeni 500 TL kazandı. Okullarına ise plaket takdim edildi. Yarışmada teşvik ödülü almaya hak kazanan takımların öğrencileri ile danışman öğretmeni kişi başı 500 TL kazandı. Beş okula da plaket takdim edildi.

SERGİLENMEYE DEĞER BULUNAN ESERLER

Yarışmada sergilenmeye değer görülen proje, okulu, öğretmen ve öğrencileri ise şöyle; ‘’Su Geri Dönüşümlü Araba Yıkama Otomasyonu Projesi’’-Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-öğretmen Mesut Bölme-öğrenciler Sefa Durmaz, Yusuf Özdemir, Samet Kılıç; ‘’Kendi Robotunu Tasarla Projesi’’-Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-öğretmen Hakan Öztürk-öğrenciler Mert Ali Özer, Berkay Hızal, Bedirhan İsmail Çelik; ‘’G-Cam Projesi’’-Tekirdağ Gülerçin Koleji-öğretmen Yağız Okuyan, Koray Akbaba, Yusuf Samet Kandırmaz; ‘’Mini CNC Projesi’’-Özel Kocaeli Ticaret Odası Arslanbey Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-öğretmen Sefa Doğanlı-öğrenciler M. Emirhan Halıcı, Hasan Koçak, Ahmet Faruk Misket; ‘’Bilgilendirici Su Akış Sistemi Projesi’’-İstanbul Fatih Gelenbeyi Lisesi-öğretmen Esra Gürbüz, öğrenciler Rahime Nur Deniz, Özge Türksoy.

KOCAELİ KODLUYOR YARIŞMASI

Bir diğer yarışma ‘’Kocaeli Kodluyor’’ yarışmasında dereceye girenlerin isimleri, projeleri ve aldıkları ödüller ise şöyle; Birinciliği Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulundan ‘’Eye Games’’ projesiyle danışmanlığını Erkan Aka’nın üstlendiği Efe Göktuğ Akdağ, Yunus Emre Gülcan, Yuşa Yavuz’tan oluşan ekip elde etti. Birinciliği kazanan ekip, Roma Maker Fuarı 2018’e katılım hakkı kazandı, okullarına ise 3D Yazıcı hediye edildi. Yarışmada ikinciliği yine Dumlupınar İmam hatip Ortaokulu’ndan ‘’ESC Games’’ projesiyle danışmanlığını Erkin Aka’nın üstlendiği Eyüpcan Kılıç, Emin Talha Arık ve Sefa Kahraman’dan oluşan ekip elde etti. İkinci olan ekip dizüstü bilgisayar kazanırken, okula ise 3D yazıcı hediye edildi. Yarışmanın üçüncüsü Gölcük Mecit Kavan İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ali Rıza hazar’ın danışmanlığını üstlendiği Anıl Yetim, Salih Özbek ve Ömer Osman Aydın’dan oluşan ekip, ‘’Kardeşler takımı’’ projesiyle elde etti. Danışman öğretmen dizüstü bilgisayar, öğrenciler ise Lego Education Seti kazandı. Okula ise 3D yazıcı hediye edildi.

KOCAELİLİ ÇOCUKLAR BİLGİSAYARLARINA KAVUŞUYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yılda 219 bin 233 öğrenciye dağıttığı tablet bilgisayarlarla Kocaeli bilişim kentine dönüşüyor. Büyükşehir, bu yılda 6. Sınıf öğrencilerini bilgisayarlarıyla buluşturuyor. Öğrencilerle beraber bu kez Bilişim Öğretmenleri de bilgisayar sahibi oluyor. Toplamda 40 bin 761 bilgisayar dağıtılıyor. Bilgisayar dağıtım töreni fuarın 2. günü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bu günün anlamına uygun şekilde yapılacak. Saat 14.00’te başlayacak törende çocuklar ilk olarak milyonlarca takipçisi olan youtuber Ruhi Çenet ile bir araya gelecek. Çocuklara youtuber olmanın püf noktalarını anlatacak olan Ruhi Çenet’in ardından bilgisayar dağıtım törenine geçilecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım