Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Şehir Rehberi bir tık uzağınızda

Tarih: 16 Mayıs, 2014
a a a
Şehir Rehberi bir tık uzağınızda

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nın geliştirdiği Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) modeli ile kent genelinde aradığınız her şey bir tık uzağınızda. Ülkemizde bu alanda örnek bir belediye olarak çalışmalarını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Rehberi’ne, web sitesi üzerinden ya da http://rehber.kocaeli.bel.tr/ adresine girerek, nöbetçi eczanelerden yol tarifine, zemin durumundan deprem haritasına kadar şehre dair aranılan birçok şeye ulaşılabiliyor.

KOCAELİ ŞEHİR REHBERİ

Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile gideceğiniz yerin adresini bulabilir, kültür ve tarih varlıklarının yerini arayabilir, sokağınızda altyapı kazı çalışmalarının hangi tarihlerde yapılacağını öğrenebilirsiniz. CBS’de ayrıca evinizin veya arsanızın imar planlarındaki konumunu bulabileceğiniz gibi sınava gireceğiniz okulun nerede olduğunu da görebilirsiniz.

BİLGİ PAYLAŞIMI SAĞLANIYOR

Kentin sosyal ve demografik yapısının bilgisayar ortamına aktarılması ve internet üzerinden halkla paylaşılmasını sağlayan CBS, yapılacak çalışmaların planlanmasında da alt yapıyı oluşturuyor. CBS ile toplanan veriler işlenerek kolay ve anlaşılır bir şekilde kurumların ortak paylaşımına sunuluyor. 2008 yılından bu yana hizmet veren Kocaeli Büyükşehir’in CBS sistemiyle imar, sağlık, eğitim, doğal kaynaklar, ulaşım, turizm, sanayi konularında bilgi paylaşımı sağlanıyor.

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ (CBS) NEDİR?

Herkesin iyi bildiği haritalara şehrin yapıları, parkları yeraltı ve yerüstünde bulunan tüm şehir unsurları eklendiğinde ve bu şehir unsurlarına yönelik aramalar ve analizler yapılabiliyorsa karşımıza Coğrafi Bilgi Sistemi adını verdiğimiz bilgi sistemi çıkmaktadır.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım