Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

MAKS’la yapı bilgileri elektronik ortamda

Tarih: 11 Haziran, 2013
a a a
MAKS'la yapı bilgileri elektronik ortamda

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Adres Kayıt Sistemi’nin (AKS) yerine Mekansal Adres Kayıt Sistemi’ni (MAKS) hayata geçiren ilk Büyükşehir Belediyesi oldu. AKS’nin coğrafi olarak da yönetilmesini sağlayan MAKS, yapı bilgilerini elektronik ortamda topluyor. Sistem bürokratik işlemlerin azalmasını, vatandaşların da işlerinin hızlanmasını sağlıyor.

BİLGİLER VERİTABANINDA TOPLANIYOR

Sistem ilçe belediyeden gelen proje talebini Büyükşehir’deki Numarataj birimine yönlendiriyor. Bilgiler buradan Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne gidiyor. Onaylanan projenin daha sonra ruhsat ve nüfus işlemleri yapılıyor. Sisteme düşen proje Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün veritabanında toplanıyor.

KOCAELİ’DE PİLOT UYGULAMA

2008’de faaliyete geçirilen Adres Kayıt Sistemi (AKS) sayesinde nüfus sayımları online olarak yapılarak ve hane hane vatandaşların adresleri vatandaşlık numaralarıyla ilişkilendirilmişti. İhtiyaçlar doğrultusunda adreslerin harita üzerinden takibinin yapılması ve daha optimum şehir yönetimini sağlaması amacıyla MAKS sistemi oluşturuldu. Bu amaçla 2011 yılında AKS’nin coğrafi hale getirilmesi için Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Kocaeli'de pilot uygulama olarak başlamıştır. Gelinen noktada proje hayata geçirilmiştir.

BAKANDAN ÖVGÜ

Sistemin tanıtılması için Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a elektronik ortamda sunum yapıldı. Bakan Cevdet Yılmaz, projeyi överken tüm ülkeye yayılması için talimat verdi. Bakan Yılmaz, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi her zaman öncü bir kurum olmuştur. Bu projeyle ülkemize ciddi bir katkı sağlanmıştır” dedi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım