Basın Yayın Şube Müdürlüğü

0262 318 16 20

0262 318 16 21

mustafacebeci@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Basın Yayın Şube Müdürlüğü

"SEDAŞ GEBZE'DE ÜST YAPIYI BOZMAMALI"

Tarih: 22 Ağustos, 2008
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yoğun bir şekilde yürüttüğü üstyapı çalışmaları öncesinde SEDAŞ başta olmak üzere ilgili altyapı kurumlarıyla gerekli yazışmalar sonrasında çalışmalarına başlamaktadır. Bu kapsamda Gebze ilçesi cadde ve sokaklarında yapılan çalışmalar öncesinde de SEDAŞ’a altyapı projeleri sorulmuştur. SEDAŞ tarafından verilen yazılı cevapta, altyapıyla ilgili çalışmalarıyla ilgili olarak bir master projelerinin bulunduğu, bu projeyle ilgili olarak bir ihalenin programlandığı, ancak ne zaman, ne şekilde gerçekleştirileceği yönünde kesinlik kazanmadığı belirtilmiştir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, üstyapı çalışmalarından önce ilgili yerlerde boş boru bırakılması ve bazı imalatların yapılması ilkesini benimsediğinden, SEDAŞ’ın verdiği onaylı master projeye uygun olarak Gebze’de üstyapı çalışmalarını tamamlamıştır. Boş boruların döşenmesi sayesinde SEDAŞ’ın altyapı çalışmalarına başladığı zaman, üstyapıya zarar vermeden imalatlarını tamamlaması düşünülmüştür. Ancak SEDAŞ mevcut proje üzerinde değişikliğe gitmiş ve yeni projeler hazırlatmıştır. Hazırlanan yeni projeye göre ise daha önce boş bırakılan boru sayısı yetersiz kaldığından SEDAŞ yenilenen üstyapının yeniden kazılmasını istemiştir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bir yıl önce SEDAŞ’ın master projesine uygun olarak tamamlanan üstyapının yeniden kazılmasına doğal olarak izin vermemektedir. Bu durumda SEDAŞ’ın eski master projesine göre imalatına devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca SEDAŞ’ın Gebze’de yer altı kablo imalatı tamamen durdurulmamıştır. İsmet Paşa Caddesi eksenli olarak çarşı içinde yer altı kablo çalışmaları devam etmektedir.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan AYKOME (Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) alt yapı çalışmaları yürüten kurumların uyumunu sağlamakta, yap-boz anlayışının ortadan kaldırılması için ilgili birimlerin yetkililerini düzenli olarak bir araya getirmektedir. Alt ve üst yapı çalışmaları, maliyeti yüksek olduğu için sıklıkla değiştirilmemelidir. Ayrıca vatandaşların bitmek bilmeyen, her defasında yeniden kazılan yol çalışmaları nedeniyle haklı bir tepkisi meydana gelmektedir. Hem bu doğal tepkilerin ortadan kaldırılması, hem bozulan yollar nedeniyle yeni yeni maliyetler çıkarılmaması, hem de sağlıklı bir alt yapının oluşturulabilmesi amacıyla, alt yapı kurumları azami uyum sağlamaya özen göstermelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.