KOÜ Tarih Bölümü öğrencileri Kara Fatma’nın oyuncularıyla buluştu

Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri, Kocaeli Şehir Tiyatroları “Kulis Saati” söyleşilerine” konuk oldu.

KOÜ Tarih Bölümü öğrencileri Kara Fatma’nın oyuncularıyla buluştu

Kocaeli Şehir Tiyatroları, Kulis Saati söyleşileri ile  oyunların kadrosu ve oyuncularını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor.  SDKM'de gerçekleştirilen Kulis Saati söyleşisinin bu defaki  konukları KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri oldu.  Söyleşiden bir gün önce, Milli Mücadele kahramanı “Kara Fatma” lakaplı Fatma Seher 'in  hayatını konu alan  Kara Fatma oyununu   topluca  izleyen öğrenciler, tarihsel bir gerçeğe bir de tiyatro perspektifi üzerinden baktılar. Öğrenci tarihsel içeriklerin sahne sanatları - özellikle de tiyatro- ile buluşması ve  belgesel tiyatro üzerine  oyunun yaratıcı ekibi ve oyuncuları ile tartışma imkânı yakaladılar.

“TARİHSEL BİR OLAYI SAHNELİYORUZ”
SDKM’de gerçekleştirilen söyleşiye oyunun ekibi ve öğrencilerin yanı sıra, Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Fatih Sevdi ve KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin de katıldı. Söyleşi öncesi kısa bir konuşma yapan Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Fatih Sevdi; “Şehir Tiyatroları olarak tarihimizin önemli kahramanlarını sahneye taşımak istedik. Böylece Kocaeli’nin Milli Mücadele döneminde kadın kimliği ile kurtuluş mücadelesinin önemli bir kahramanı olan Kara Fatma’yı seyirci ile buluşturduk. Bu söyleşiler bizim için önemli. Her oyundan sonra “Kulis Saati” söyleşilerini gerçekleştiriyoruz. Seyirci görüşlerine önem veriyoruz. Bizim gelişimimiz için önemli bir rol oynuyor” dedi.

“KARAKTERİN BİR ÖZELLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARIYORUZ”
Tarihsel bir oyunun sahneye taşınmasının önemli zorlukları olduğunu ifade eden Kara Fatma tiyatro oyununun yönetmeni Doç. Dr. Mustafa Sekmen; “Bu oyun tarihsel bir gerçeği sahneye taşıyor. Yönetmen olarak burada beni ne etkiliyor diyerek özel bir seçim yaptık. Amacımız tarihsel anlamda olaylara müdahale etmek değil, olaylara farklı açıdan bakılmasını sağlamak. Tiyatro sanatı açısından bu oyuncular için de böyledir. Oynarken karakterin bir özelliğini ön plana çıkartırız“ şeklinde konuştu.

GERÇEĞE UYGUNLUK İÇİN
Tarihsel oyunlardaki en büyük zorluğun, gerçeğe uygunluk olduğunu ifade eden Sekmen” Dizilerde ve sinema filmlerinde de çok tartışılan bir konudur. Biz bu gerçekliği yakalamak için o dönemle ilgili kostümden, sosyal ilişkileri pek çok alanda araştırma yaptık. Tarihsel gerçekliğin sabit verileri ile bunun tiyatro sanatındaki seyirciyi etkileyecek yanı arasındaki tercihlerin denklemini bulmaya çalıştık.” açıklamasında bulundu. 

ÖĞRENCİLER OYUNCULAR İLE BULUŞTU
Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri, söyleşi ile tarihimizden gelen Milli Mücadele Kahramanı “Kara Fatma” oyununun ekibi ve oyuncuları ile tartışma imkânı yakaladı. Prömiyeri 8 Mart 2019 'da ta gerçekleştirilen oyunu Türel Ezici yazdı. Mustafa Sekmen’in yönettiği oyunun sahnelenmesinde Nursel Çeliktürk, Azer Şelte, Başar Alemdar, Cansu Mengüç, Duygu Mine Özcan, Emre Işık, Ezgi Özbalı, Sarper Saydam, Sezen Düzakar, Tunç Efe, Zeynep Dilara Saydam ve Ufuk Tuncer rol alıyor. Oyunun yaratıcı kadrosunda ise;  Yardımcı Yönetmen- Ufuk Tuncer, Dekor -Emre Satı, Kostüm -Duygu Irmak, Işık-Cafer Yiğiter, Koreograf -Gökmen Kasabalı, Görsel- Aktürk Aksoy, Müzik -Gürkan Çakıcı, Korrepetitör -Agah Eroğlu, Reji Asistanı- Ali Doğru görev yapıyor.

KARA FATMA KİMDİR?
Fatma Seher (nam-ı diğer Kara Fatma ) Kurtuluş Savaşı’nda, verdiği milli mücadeleyle şanlı tarihimizin önemli kahraman kadın askerlerinden biridir. Cephede vermiş olduğu mücadele, harap haldeki memleketin tüm kadınlarına moral olmuş ve birçok kadının savaşa katılmasını sağlamıştır.  Fatma Seher’in milli mücadele sorumlu olduğu bölge Kocaeli Yarımadası’dır. Kara Fatma ve çoğu kadınlardan oluşan taburu, Sakarya, Kocaeli, İznik ve Yalova hattında Ermeni ve Rum çeteleri ile mücadelede orduya destek vermiştir.

Bu içerik 16-04-2019 10:36'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!