Kocaeli’de 5 bin öğrenciye çevre bilinci aşılandı

Büyükşehir tarafından il genelindeki okullarda yürütülen çevre bilinci ve sıfır atık eğitimleri aralıksız devam ediyor

Kocaeli’de 5 bin öğrenciye çevre bilinci aşılandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dünyada çevre ve doğanın korunmasına yönelik gerçekleşen çevre hareketleri arasında yerini alan ‘Sıfır Atık’ projelerini verdiği eğitimlerle destekliyor. Bu kapsamda örnek ve koordineli çalışmalar yürüten Büyükşehir'in eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları hız kesmiyor. Buna göre farkındalığın ve duyarlılığın arttırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık Şube Müdürlüğü tarafından ilkokullarda “Çevre ve Sıfır Atık” konulu eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar kent genelinde 35 ayrı okulda verilen Sıfır Atık Eğitimleri ile yaklaşık 5 bin öğrencinin geri dönüşüm hakkında bilgi sahibi olması sağlandı.

ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan interaktif film ile okullardaki akıllı tahtalar kullanılarak, her yaş grubuna farklı bakış açısıyla atıkların kaynağında ayrı toplanmasının önemi, doğa dostu tüketim alışkanlıkları ve israfın önlenmesi konularında farkındalık kazandırılması ile ayrıştırılan atıkların sonrasında değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması anlatılıyor.

5 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞILDI

Eğitim sonrasında plastik azaltımına dikkat çekmek amacıyla öğrenciler ile birlikte bez sırt çantası boyama etkinliği yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından şuana kadar 35 ayrı okulda verilen uygulamalı ve teorik ‘Sıfır Atık Eğitimleri’ ile yaklaşık 5 bin öğrenciye çevre bilinci aşılandı.

İLGİLİ
HİZMET

Çevre Eğitimleri

Sıfır atık yönetim sisteminin yaygınlaştırılması ve bu konudaki farkındalığın arttırılması çalışmaları kapsamında; halkı atıklarını kaynağında ayırmaya, ayrı biriktirmeye ve israfı önlemeye yönelik yıl içerisinde okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarında çevre ve sıfır atık eğitim ve etkinlikleri düzenlenmektedir.

Çevre Eğitimleri

153 Çağrı Merkezi üzerinden başvuruda bulunulabilir.

Okullar, kamu kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları vb.

Büyükşehir 153 kurumsal talep başvuru sistemine yapılan talepler idare tarafından değerlendirilerek, uygun yer ve saatte gerçekleştirilmektedir.

Gerekli uygun şartları sağlayan toplantı salonları, kurs merkezleri, dernek binaları, kültür merkezleri, derslikler vb. alanlarda verilebilmektedir.

Çevre etkinliklerine ilişkin duyurular etkinlik takvimine göre sosyal medya adreslerinden takip edilebilmektedir.

Instagram: https://www.instagram.com/cevrekorumakbb

Facebook: https://www.facebook.com/cevrekorumakbb

Youtube: https://www.youtube.com/@cevrekorumakbb

Bu içerik 28-05-2024 11:19'da eklendi.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!