Kilez Deresi’ni kirleten firma faaliyetten men edildi

Kilez Deresi’ni kirleten Crown Bevcan Türkiye firmasına 1 milyon 470 bin TL’lik ceza verilirken Büyükşehir Encümeni’nden faaliyetten men kararı çıktı

Kilez Deresi’ni kirleten firma  faaliyetten men edildi

Kilez Deresi’ni kirleten Crown Bevcan Türkiye firmasına faaliyetlerden men edilme cezası verildi. Yapılacak tebligatın ardından firma, mühürlenerek faaliyetten men edilecek. Derenin kirletilmesi hem Kocaeli’de hem de Türkiye’de büyük tepki toplamıştı.

KARŞILIKSIZ KALMADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Encümeni, 2022 yılının son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda geçtiğimiz pazar günü Kilez Deresi’nin kirletilmesi ve ilgili firmaya ilişkin kararlar görüşüldü. Kamuoyunda büyük tepki uyandıran kirlilik olayı cezasız kalmadı. Encümende alınan kararla Crown Bevcan Türkiye firmasına faaliyetten men cezası verildi. Firmaya yapılacak tebligatın ardından Büyükşehir Zabıtası firmayı mühürleyecek ve faaliyetten men edecek.

 

NE OLMUŞTU?

25 Aralık Pazar günü Kiraz Deresi’nde kirlilik olduğuna ilişkin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne gelen ihbar üzerine ivedilikle olay mahalline giden Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, yaptıkları incelemelerin ardından kirliliği tespit etti. Kilez Deresi’ndeki yoğun beyaz köpük ve kirliliği ilgili kurumlara ileten Büyükşehir ekipleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İSU Genel Müdürlüğü ve AFAD ekipleri ile birlikte incelemelerini derinleştirdi.

 

DEREYİ YAĞMUR SUYU KANALIYLA KİRLETTİLER

Kirliliğin Kiraz Deresi’nin Çuhane Deresi koluna dökülen bir yağmur suyu kanalından geldiğini tespit eden ekipler, Crown Bevcan Türkiye ünvanlı işletmede inceleme başlattı. Yapılan incelemede firma tarafından kullanılan malzemenin beyaz renkli bir sıvı olduğu ve bu malzemenin işletmenin yağmur suyu hatlarında da bulunduğu görüldü.

 

TUTANAK TANZİM EDİLDİ

İşletmenin kendisi tarafından döşenmiş olan söz konusu yağmur suyu kanalından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından numuneler alınarak ortaklaşa olarak Tutanak tanzim edildi.

 

HEM CEZA HEM FAALİYETTEN MEN

İl çevre ve şehircilik müdürlüğü söz konusu firmaya 1.470.960 TL idari yaptırım kararı uyguladı ve sorumlular hakkında cumhuriyet başsağlığı suç duyurusunda bulundu. GSM inceleme kurulunun 27 Aralık Salı günü gerçekleştirilen toplantısında çevre kirliliğine sebebiyet veren firma hakkında gerekli çevresel tedbirler alınıncaya ve tedbirlerin alındığına dair il çevre ve şehircilik müdürlüğünden uygunluk görüşü alınıncaya kadar faaliyetten men kararı alınabilmesi için dosyayı Büyükşehir Encümeni’ne sevk etti.

Bizi;
sosyal medyada takip edin!